Ma za zadanie zdobić, podtrzymywać, korygować, modelować, a przede wszystkim eksponować biust. Może to robić na różne sposoby: seksownie, romantycznie, sportowo, klasycznie… Biustonosz może być różny tak, jak różna bywa jego "nosicielka", jej upodobania i potrzeby. To od niego w dużej mierze zależy wygląd kobiecych piersi, a cała tajemnica tkwi w odpowiednim doborze jego typu i rozmiaru.
Idealnie dopasowany jest w stanie zdziałać prawdziwe cuda - uwypuklić płaskie, powiększyć małe i okiełznać duże piersi. Niedopasowany - przynieść prawdziwie niepożądany efekt, a co za tym idzie - nawet zdeformować ich kształt. Dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup każdego stanika!

ABC kupowania

Podstawą idealnego biustonosza jest odpowiedni rozmiar. Miseczka musi obejmować całą pierś od boku do mostka, a karczek, czyli dolna część biustonosza, powinien gładko przylegać do klatki piersiowej. W przypadku biustonosza z fiszbiną - jej koniec musi wskazywać środek pachy, a między krawędzią fiszbiny a piersią musi być centymetr wolnej przestrzeni. Jak taki dobrać?
• krok pierwszy: zmierz centymetrem obwód pod biustem na granicy piersi;
• krok drugi: zmierz obwód w biuście, na wysokości sutków; starając się przy tym nie spłaszczać piersi;
• krok trzeci: odejmij pierwszy wynik od drugiego. Ich różnica daje nam rozmiar miseczki od A do G :

A - 12 cm
B - 14 cm
C -16 cm
D - 18 cm
E - 20 cm
F - 22 cm
G - 24 cm

Traktuj to jako wskazówkę i zanim kupisz stanik, obowiązkowo go przymierz, kierując się zasadami:
• nowy biustonosz zapnij na pierwszą lub drugą haftkę,
• tył stanika ściągnij w dół, by jego zapięcie znajdowało się poniżej linii łopatek,
• z przodu pomiędzy granicą piersi a dolną krawędzią miseczki zostaw odstęp na szerokość palca,
• zbierz piersi razem od strony pach i umieść w miseczkach,
• podciągnij i wyreguluj ramiączka
I na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie, że idealnie dopasowany stanik powinien leżeć na Tobie jak ulał, tak abyś Ty mogła się w nim czuć w pełni komfortowo. Dlatego warto w niego zainwestować i zdecydować się na model renomowanej firmy, bo taki z pewnością posłuży Ci na długi czas.

Typowe błędy

Za dużo w obwodzie
Jeśli masz wrażenie, że biustonosz unosi się z tyłu na wysokość łopatek, to znak, że jest za duży w obwodzie. Aby tego uniknąć, kupuj staniki o mniejszym obwodzie, ale z miseczką większą o jeden rozmiar. Jak przekonać się, że obwód jest prawidłowy? Po zapięciu powinnaś czuć lekko na sobie biustonosz. Pamiętaj, by pod biustem mierzyć się dość ciasno.

Za mała miseczka
Jeśli czujesz, że piersi "wydostają się" z miseczki górą i bokami, deformując linię biustu, to znak, że biustonosz ma za małe miseczki. W prawidłowo dobranym staniku sutek powinien idealnie dotykać środka wewnętrznej części miseczki. Kiedy mierzysz obwód biustu - zrób to dość luźno - odwrotnie niż podczas mierzenia pod biustem.

Za duża miseczka
Jeśli stanik widocznie odstaje od piersi u góry, to znaczy, że ma za duże miseczki. Dzieje się tak wówczas, kiedy środek biustu nie styka się z środkiem wewnętrznej części miseczki biustonosza. Kupuj biustonosz z miską o jeden rozmiar mniejszy.

Źle ustawione ramiączka
Jeśli ramiączka biustonosza albo opadają, albo wrzynają się w ramiona to znak, że są niewyregulowane. Często zapominamy, że regulacja ramiączek jest po to, żeby z niej korzystać i chodzimy z takim ustawieniem, z jakim kupiłyśmy stanik. Dlatego ustaw je sama tak, abyś czuła się komfortowo.


1. Tirumph, 79,90 zł, 2. Sloggi, 89, 90 zł, 3. Palmers, 135 zł, 4. Passionato/ Gorseteria, 123,25 zł, 5. Gorseteria, 229 zł, 6. Chantelle, wzór, 7. Chantelle, 209 zł