Widok mężczyzny z wózkiem szokował nas jeszcze kilka lat temu. Przecież prawdziwy polski ojciec nie powinien właściwie dotykać dziecka, nad całością "obsługi" malucha musiała czuwać matka-Polka! Niestrudzona, zarywająca noce, a jednak wywiązująca się ze swoich obowiązków. Nawet prawo zapewniało urlop macierzyński, pomijając zupełnie osobę ojca. Wielu mężczyzn czuło się tą sytuacją upokorzonych.

Jednak panowie wreszcie doczekali się urlopu tacierzyńskiego. Od 1 stycznia 2010 roku weszły w życie zmiany kodesku pracy. Co wnoszą? Przez najbliższe 2 lata urlop ojcowski wyniesie tydzień, od 2012 r. będą to 2 tygodnie. Noworoczny prezent dostały również panie. Oprócz 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego na wniosek pracownika będzie można otrzymać dodatkowy urlop. W 2010 r. i w 2011 r. wyniesie on do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 3 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Jednak w następnych latach czas ten będzie wzrastał – w 2014 roku ma wynosić już 6 tygodni przy jednym dziecku i nawet 8 tygodni w sytuacji porodu mnogiego. O wymienione urlopy mogą ubiegać się nie tylko rodzice biologiczni, ale również adopcyjni i zastępczy.

Jesteśmy ciekawi Twojego zdania na ten temat. Czy tradycyjny podział ról powinien zostać zachowany, czy jesteś zwolenniczką sprawiedliwego podziału ról i urlopu tacierzyńskiego? Podyskutuj o tym na naszym forum.