Jak wynika z brytyjskich badań, osoby w średnim wieku w piciu biją na głowę młodsze pokolenia. Sięgają po mocne wina i piwa o większej zawartości alkoholu. Piją również częściej. 40 procent osób pomiędzy 45 a 64 rokiem życia pije alkohol os trzech do siedmiu razy w tygodniu. To blisko dwukrotnie częściej niż osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.

Reklama

WYŻSZA ZAWARTOŚĆ ALKOHOU TO PUŁAPKA

Duże znaczenie ma wzrastająca popularność mocnych alkoholi: win o powyżej 13-procentowej i piw o 5-procentowej i wyższej zawartości alkoholu. Analizy sprzedaży przeprowadzone przez Mintel wykazały, że za sprawą tych trunków Brytyjczycy wypijają obecnie o 10 procent więcej czystego alkoholu niż w 2000 roku.

Coraz częściej pije się ukradkiem, w domowych czterech ścianach. Po co? Dla odprężenia. Z badania wynika, że 22 procent dorosłych, głównie osób w wieku średnim i o dobrej pracy, pije w domu więcej niż rok temu, często tłumacząc to tym, że picie pomaga im się zrelaksować.

Takie „stresowe picie” związane jest z problemami finansowymi i ryzykiem bezrobocia. A pijące osoby rzadko biorą poprawkę na większą moc wypijanych trunków i nie mają świadomości, jak dużo piją. A takie niekorzystne nawyki oznaczają większe ryzyko całego szeregu chorób – przypominają naukowcy.

____________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zapomnij o kłopotach ze stopami!
>>> Szok! Kolczyki z oczu i naszyjnik z wątróbek
>>> Dzieci dorastają w niewoli ideału piękna