Trunkiem o tak zbawiennych właściwościach jest ponoć czerwone wino. Jeden lub dwa kieliszki dziennie tego napoju mogą prowadzić do znacznie bardziej satysfakcjonującego życia w sypialni – tak sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytety we włoskiej Florencji.

Reklama

KIELISZECZEK NA LIBIDO

Eksperci zapytali 800 kobiet z Toskanii w wieku od 18 do 50 lat o ich seksualną satysfakcję. Skorzystali z Female Sexual Function Index (FSFI) – popularnego kwestionariusza badającego jakość życia seksualnego kobiet. Okazało się, że te panie, które pijały czerwone wino, uzyskiwały wyższe wyniki na skali niż kobiety, które nie miały w zwyczaju pić tego trunku. Punktacja uwzględnia takie czynniki, jak pobudzenie seksualne, orgazm, satysfakcję seksualna i ból. Im więcej punktów, tym lepsze zdrowie seksualne.

Kobiety, które piły 2 kieliszki czerwonego wina dziennie, uzyskiwały średnio 27,3 punktów, a te, które piją jeden kieliszek – 25,9. Dla porównania, niepijące panie średnio otrzymywały 24,4 punkty.

Dr Nicola Mondaini, badaczka kierująca badaniem, nie jest zdziwiona jego wynikami.

„Powiązanie wina z seksualnością historycznie nie jest niczym nowym, temat jest dobrze znany od czasów starożytnej Grecji” – mówi. Ale dodaje, że przed badaczami jeszcze wiele nieodkrytych ścieżek. „Ale przestrzeń seksualnych dysfunkcji kobiet pozostaje wciąż niezbadana” – dodaje.

Badanie, które wykazało również, że starsze kobiety cieszą się bardziej owocnym życiem erotycznym niż ich młodsze koleżanki, zostaną opublikowane we wrześniu na łamach Journal of Sexual Medicine.______________________________

NIE PRZEGAP:

>>> 12-latka prostytuowała się, aby kupić chipsy
>>> Dlaczego Niemcy pedałują do burdeli?
>>> Kiedy gwiazdy straciły swoje dziewictwo?