Muzyka ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Aby lepiej zrozumieć jej fenomen, Preply przeprowadziła autorską analizę językową. Z pomocą algorytmu opartego o AI zbadała aż 92 społeczności popularnych muzyków i zespołów muzycznych, analizując ponad 200 tys. postów i komentarzy na forach serwisu Reddit. Następnie wyselekcjonowała słowa i frazy nacechowane emocjonalnie, by dowiedzieć się, jakie emocje wywołują wśród fanów poszczególni wykonawcy.

Reklama

Ed Sheeran i U2 mają najszczęśliwszych fanów

Czasami brakuje nam słów, by opisać wyjątkowe momenty z naszego życia, takie jak spotkanie miłości czy po prostu radość z letnich dni. Okazuje się, że na szczęście niektórzy artyści idealnie to uchwycili w swoich tekstach i muzyce.

Ed Sheeran, który w rankingu zajął 1. miejsce i plasujący się tuż za nim zespół U2, dzięki swojej muzyce potrafią wywołać w fanach poczucie szczęścia. Ich teksty są pełne metafor, które przywodzą na myśl radosne, beztroskie chwile z życia – to sprawia, że ich piosenki są ich słuchaczom szczególnie bliskie.

Poczucie szczęścia są w stanie wzbudzić w słuchaczach też bardziej rockowe bity. Plasujący się pośrodku zestawienia Led Zeppelin (26 miejsce) i 21 Pilots (pozycja 39) są tego najlepszym przykładem. Z kolei artyści, którzy zgodnie z algorytmem wywołują najmniej szczęścia - Cardi B (niechlubne 1. miejsce)i Megan Thee Stallion (2. miejsce pod względem najmniej szczęśliwych fanów), znajdują się blisko szczytu listy wykonawców budzących uczucie gniewu.

Melancholia na zawołanie

Niektórzy artyści sprawiają, że ich fani czują się przybici – ich teksty przywołują uczucie żalu, melancholii czy głębokiego smutku.

Na szczycie listy artystów wywołujących największy smutek znalazł się zespółPanic! At the Disco (1. miejsce). Podczas gdy sama muzyka zespołu brzmi optymistycznie, teksty są wyjątkowo przygnębiające.

Co ciekawe, fakt, że muzyka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia artystów, w odczuciach fanów dodaje utworom smutku. Doskonały przykład stanowi Chester Bennington, wokalista Linkin Park (2. miejsce), który w swoich piosenkach przywołuje ból wynikający z jego stanu psychicznego, czy Britney Spears (5. miejsce), która od najmłodszych lat trafiała na pierwsze strony gazet, a swoje przeżycia opisuje w tekstach swoich piosenek.

Emocje podkreślić może też unikalny głos wykonawcy. Smutek w sercach fanów potęguje na przykład niezwykła tonacja Halsey (6. miejsce).

Z kolei najmniejszy smutek w swoich fanach wywołują artyści tacy jak Dua Lipa (1. miejsce), Pink (2.) i Camila Cabello (3.).

Przy jakiej muzyce najłatwiej wyrazić złość?

Cardi B i Megan Thee Stallion rozpoczynają zestawienie wykonawców, których twórczość wywołuje największe uczucie gniewu. Obie artystki przemawiają zupełnie nowym językiem na zdominowanej przez mężczyzn rapowej scenie.

Katy Perry, Selena Gomez i Ariana Grande, chociaż tekstom ich piosenek nie można odmówić charakteru, należą z kolei do artystów, którzy wywołują w ludziach najmniej uczucia złości.

I kolejna ciekawostka – w pierwszej dziesiątce „gniewnego” zestawienia znalazły się tylko dwa zespoły rockowe: Guns N’ Roses (6.) i Metallica (7.).

Najtrudniej jest powiedzieć kocham

Bez względu na to, w jakim języku wyśpiewane, słowa „kocham Cię” mogą być najtrudniejsze w przekazie. Są jednak artyści, którzy potrafią stworzyć teksty, które ułatwiają wyrażanie myśli o miłości.

Z analiz wynika, że kobiety potrafią wyrazić miłość poprzez muzykę lepiej niż mężczyźni. W pierwszej dziesiątce artystów, którzy najskuteczniej przywołują emocje związane z miłością znalazły się właśnie kobiety. Pierwsze trzy miejsca należą do Demi Lovato, Katie Perry i Dua Lipa.

Dla równowagi, pierwszą dziesiątkę artystów, których utwory nie sprawiają, że fani przenoszą się myślami do romantycznych momentów, zajmują muzycy płci męskiej.

Metodologia:

W przeprowadzonym w marcu 2023 roku badaniu, Preply przeanalizował ponad 200 tys. popularnych postów i komentarzy w społecznościach fanów w serwisie Reddit (tzw. subredditach) obejmujących 92 popularnych artystów i zespołów muzycznych. Dla każdego artysty przeanalizowano od 150 do 200 postów na jego subreddicie, które łącznie zawierają od 300 do 4000 komentarzy. Średnio analizie poddano 175 postów i 2200 komentarzy na wykonawcę. Powstała w ten sposób lista wykonawców, z których wszyscy byli przynajmniej częściowo aktywni w ciągu ostatnich 40 lat. Lista jest zarówno wyczerpującym katalogiem muzyki popularnej z ostatnich kilku dekad, jak i pokazuje artystów, którzy pojawili się na scenie niedawno. Obejmuje wszystkich, od Charli XCX i Bad Bunny po Metallicę i Michaela Jacksona. Traktując każdy indywidualny post i komentarz jako odizolowaną „frazę”, wykorzystano zestaw danych o nazwie Emotion, który mierzy emocjonalny ładunek języka. Każda wypowiedź została oceniona pod kątem cech „smutku”, „radości”, „miłości”, „złości”, „strachu” i „zaskoczenia”. Następnie każda wypowiedź została oznaczona nazwą emocji, dla której uzyskała najwyższy wynik.