NASTRÓJ NASTRAJA

Do takiego wniosku doszli psychologowie z Uniwersytetu w Toronto. Naukowcy za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zbadali wpływ nastroju na to, jak przetwarzamy informacji w korze wzrokowej. I okazało się, że rzeczywiście nastrój - i dobry, i zły - "nastraja" nas do widzenia w określony sposób. "Dobre i złe humory dosłownie zmieniają tryb działania kory wzrokowej i to, jak widzimy. Nasze studium ujawnia, że w pozytywnym nastroju kora odbiera więcej danych, a negatywne emocje skutkują widzeniem tunelowym" - opowiada Adam Anderson, główny autor studium.

Reklama

>>>Jesteś uchylaczem czy szastaczem?

W OGÓLE I W SZCZEGÓLE

Badani byli wprowadzani w odpowiedni nastrój poprzez odpowiednio dobraną serię obrazów. Potem pokazywano im obrazek przedstawiający twarz na określonym planie (np. domu). Aby skupić uwagę na twarzy, poproszono ochotników o podanie płci widzianej osoby. Następnie zbadano, ile zapamiętali z drugiego planu oglądanych obrazów. Okazało się, że zły nastrój zawężał pole widzenia. Badani w złym humorze w ogóle nie dostrzegali obrazów w tle. Ci w dobrym wręcz przeciwnie - dostrzegli zarówno twarze, jak i szczegóły z tła.

OPTYMIZM NIE ZAWSZE POPŁACA

Ale to nie oznacza, że z punktu widzenia wykonywanych zadań zawsze korzystniej jest optymistycznie nastawionym do życia... "W pozytywnym nastroju ludzie mogą przetwarzać większą liczbę obiektów ze swojego otoczenia, co jest zarówno czymś dobrym, jak i złym, ponieważ zagraża rozproszeniem uwagi. Dobry humor poszerza okno, przez które postrzegamy świat. Dzięki temu widzimy wszystko z globalnej, integrującej perspektywy. Nie jest to jednak korzystne, jeśli zadanie wymaga zawężenia uwagi, np. podczas obsługiwania złożonej aparatury lub przeglądania bagażów podróżnych na lotnisku. Zły humor utrzymuje stan zawężenia uwagi, nie dopuszczając do uwzględnienia informacji spoza podstawowych obszarów zainteresowania" - tłumaczy Taylor Schmitz.
___________________________________


NIE PRZEGAP:

>>> Przeladowany mózg kiedyś eksploduje
>>>10 sposobów na zamordowanie namiętności

Amme