Badacze ze Stony Brook University pod przewodnictwem Irene Tsapelas i Arthura Arona przeprowadzili gruntowne wywiady ze 123 amerykańskimi parami małżeńskimi w siódmym, a następnie w szesnastym roku trwania ich małżeństwa. Zadawali im pytaniem, jak często podczas ostatniego miesiąca czuli, że ich małżeństwo wpada w rutynę, wciąż robią te same rzeczy, a rzadko - rzeczy ekscytujące. Badacze zaobserwowali, że osoby, które przyznały się do nudy w małżeństwie w siódmym roku jego trwania, dziewięć lat później doświadczały większego spadku satysfakcji ze związku. Znudzenie szkodzi bliskości partnerów, a ich oddalanie się od siebie sprawia, że związek staje się mniej satysfakcjonujący.

EKSCYTUJĄCE ŻYCIE Z ŻONĄ?

"Nie wystarczy wyeliminować kłótni i konfliktów, by być wolnym od problemów małżeńskich" - mówi Aron w komentarzu do badań opublikowanych w "Psychological Science". "Badanie pokazuje, że aby utrzymać wysoką jakość małżeńskiego pożycia, pary muszą uczynić wspólne życie ekscytującym" - dodaje badacz.

Ten wniosek badacz wysnuł ze swoich poprzednich badań. Sugerowały one, że wspólne robienie ekscytujących rzeczy może poprawić jakość małżeństwa, a pozytywny efekt może trwać wiele lat. Dlatego badacz radzi, by włożenie obrączki nie powstrzymywało zakochanych przed... umawianiem się na randki. Taka wieczorna randka raz w tygodniu, podczas której mogą wspólnie zrobić coś, czego nie robili nigdy przedtem, coś nie tylko przyjemnego, ale i ekscytującego, może zdziałać cuda i zetrzeć patynę z najbardziej skostniałej relacji.

Nie wystarczy dwa razy do roku wyjechać wspólnie na przyjemny urlop. Udajcie się na wycieczkę w nieznane wam miejsce, spróbujcie nowej i nieznanej wam dyscypliny sportu, ugotujcie wspólnie egzotyczną potrawę - róbcie rzeczy nowe. A gdy już pojedziecie na wakacje, nie dajcie się zwieść słodkiej chęci spędzenia wszystkich wolnych dni, leżąc plackiem na plaży.