Prawie połowa stanowisk pracy w polskich biurach nie spełnia wymogów BHP, a druga połowa tylko częściowo - wynika z badań Ergotest 2007. Mimo prawnego obowiązku pracodawcy nie dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników. Wyniki są zatrważające. Tylko 2 proc. stanowisk komputerowych jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Reklama

"Można zauważyć niepokojącą zależność między miejscem zatrudnienia a stopniem bezpieczeństwa i ergonomiczności stanowisk komputerowych" - mówi Marcin Babski z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. "Pod każdym względem sektor prywatny wypada lepiej niż instytucje i firmy państwowe" - wyjaśnia.

Katastrofa w administracji

Prawo łamane jest najczęściej w administracji publicznej. Zasad ergonomii pracy nie spełnia aż 56 proc. przebadanych stanowisk, a w pełni bezpiecznych stanowisk pracy jest tylko 1 proc.! Trochę lepiej wygląda to w firmach prywatnych. Okazuje się, że najlepiej dbamy o zdrowie sami dla siebie, bo najlepsze wyniki uzyskały osoby pracujące w ramach samozatrudnienia. Tutaj 45 proc. osób potwierdziło, że ich stanowisko pracy jest nieodpowiednie. Samozatrudnieni oraz małe firmy zatrudniające do sześciu pracowników mają też najlepszy wskaźnik miejsca pracy w pełni bezpiecznego. Wynosi on "aż” 3 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w firmach zatrudniających od 6 do 11 pracowników. Tam aż 62 proc. osób pracuje na źle przygotowanych stanowiskach.

Reklama

Niby jest lepiej

Na szczęście raport odnotował też pozytywne zjawiska. W stosunku do badań z 2006 r. poprawiła się jakość sprzętu. Monitory LCD, czyli stosunkowo bezpieczne, są już na 61 proc. stanowiskach pracy (wcześniej tylko 48 proc). Z 17 do 12 proc. spadł też odsetek ekranów starego typu pozbawionych filtra. Ale jednocześnie mało który komputer jest dobrze ustawiony.

Pracownik polskiego biura jest narażony na różne urazy, prawie jak górnik. Według badania Ergotest aż 88 proc. pracowników biurowych skarży się na różnego rodzaju bóle kręgosłupa, 80 proc. deklaruje problemy ze wzrokiem (bóle oczu, zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami). Za dużo, a do tego źle siedzimy.

Reklama

"Człowiek jest stworzony nie do siedzenia, ale do chodzenia, które najmniej obciąża organizm. Siedzimy często wiele godzin bez ruchu. A to prowadzi do schorzeń, których skutki mogą być nieodwracalne. Bezruch sprzyja degeneracji organizmu" - ostrzega prof. Danuta Roman-Liu z Centralnego Instytuty Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

Zadbaj o swoje

Dolegliwości wynikające z pracy to nie tylko bóle kręgosłupa i ręki lub dolegliwości oczu. Praca rutynowa jest monotonna i powoduje znużenie oraz zmniejszenie zaangażowania. Natomiast ta pozbawiona rutyny jest często wykonywana pod presją czasu. To skutkuje stresem, zmęczeniem, bólami głowy. Konieczność szybkiego reagowania na zmiany zmusza do wytężonej i nieprzerwanej uwagi, co z kolei prowadzi do zmęczenia i różnych symptomów napięcia: trudności w myśleniu, drażliwości, nerwowości, uczucia lęku, skłonności do zapominania. To tylko fragmenty z wyników badań Ergotestu.

To, jak powinno wyglądać prawidłowe, czyli ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Jak uniknąć biurowych kontuzji

• Przed rozpoczęciem pracy zrób rozgrzewkę - rozgrzej nadgarstki, łokcie, barki i kręgosłup. Nie zawadzi rozgrzewka nóg - wbrew pozorom pozycja siedząca nie najlepiej wpływa również na nogi.

• Zadbaj, aby nadgarstki były w cieple - nie pozwól, aby mięśnie i ścięgna ostygły po rozgrzewce. Są wtedy narażone na większe ryzyko przeciążenia.

• Rób częste przerwy na ćwiczenia i rozluźnienie mięśni.

• Uprawiaj ogólnorozwojowy sport, np. pływanie - świetnie wpływa na rozwój praktycznie wszystkich partii mięśniowych, wzmacnia je, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia.

• Nie rozmawiaj przez telefon, przytrzymując słuchawkę ramieniem i jednocześnie pisząc na klawiaturze.

• Pisząc na klawiaturze, nie uderzaj mocno w klawisze, naciskaj je delikatnie.

• Nie ściskaj myszki. Umieść ją tak, byś nie musiał do niej daleko sięgać. Trackball znacznie mniej obciąża nadgarstek. Jeżeli korzystasz z tradycyjnej myszki, stosuj podkładki pod nadgarstek (np. żelowe).

• Kup sobie dobrą klawiaturę - dobrze wyprofilowaną, z dobrych materiałów, najlepiej z podstawką pod nadgarstki.

• Kup dobre krzesło, z regulacją oparcia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Możesz też zastosować specjalne nakładki na oparcie. Dobrze, jeżeli oparcia na łokcie wyłożone są miękkim materiałem - gąbką, pianką.

• Ogranicz czas spędzany przy komputerze. Jeżeli będziesz zbyt długo pracować, ponad wytrzymałość swojego organizmu, nie pomoże prawidłowa postawa, ćwiczenia, świetne meble i inny sprzęt.