W tym tygodniu mija 25. rocznica tragicznej śmierci księżnej Monaco. 13 września 1982 niespełna 53-letnia Grace wsiadła do samochodu wraz ze swoją córką Stefanią. W trakcie jazdy doznała ataku apopleksji i spowodowała groźny wypadek. Odniosła poważne obrażenia mózgu, które okazały się nieodwracalne. Zmarła kilkadziesiąt godzin później.

Grace Kelly była nie tylko ukochaną żona księcia Rainera i ulubioną aktorką mistrza thrillera Afreda Hitchcocka, ale także jedną z największych ikon mody XX wieku. Wielokrotnie pojawiała się na okładkach pism o modzie (jej kariera zaczęła się od pracy fotomodelki w Nowym Jorku) takich jak Vogue, czy Cosmopolitan.

Kochali ją najwięksi projektanci - Givenchy i Dior z myślą o niej szyli swoje najpiękniejsze suknie. Z kolei dom mody Hermes nazwał imieniem księżnej, jej ulubiony model torebki (z którym w latach 50. pozowała na okładce Vogue’a). Jej niezwykłe kreacje i dodatki można teraz oglądać w Nowym Jorku.

Torebki i biżuteria

Ulubiony model torebki księżnej do dziś dnia nosi nazwę Kelly. Brylantowa tiara Grace to jedno z najbardziej udanych dzieł jubilerów Van Cleef & Arpels.

Suknie godne prawdziwej księżnej

W zielonej sukni Givenchy Grace złożyła oficjalną wizytę w Białym Domu w 1961 roku. Obok szkice Christiana Diora do sukni szytej dla księżnej.W haftowanej, beżowej kreacji Kelly wystąpiła w filmie "Wyższe sfery". Obok suknia projektu Hanae Mori z ręcznie malowanym na jedwabiu motylami.