Na desce serów powinny się znaleźć 4 podstawowe gatunki: ser twardy, miękki dojrzewający, tzw. świeży (np. kozi) i pleśniowy. Układamy je tak, aby się nie stykały, a sery pleśniowe (ze względu na mocny zapach) najlepiej podać osobno.

Sery mają różny stopień twardości, dlatego do ich krojenia warto wybrać odpowiednie narzędzia.

  • Twarde sery kroimy nożem o szerokim ostrzu lub specjalną łopatką. Wygodna jest także krajalnica. Do wyjątkowo twardego parmezanu używa się noża o krótkim i mocnym ostrzu.
  • Noże do miękkich serów, zwykle mają wąskie ostrza lub doć szerokie, ale z otworami w środku, aby ser się do nich nie przyklejał.

Nóż do żółtych, miękkich serów. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że ser bardzo łatwo się kroi i nie przylega do ostrza łopatki. Cena ok. 200 zł, seria Twin Collection/Fabryka Form.
Łopatka do krojenia twardych serów, wykonana z nierdzewnej stali. Pokroisz nią żółty ser na równe plasterki, o wiele łatwiej niż na przykład zwykłym nożem. Cena ok. 95 zł, Magic Edition/Fissler.Krajalnica ze stali nierdzewnej - umożliwia pokrojenie sera na równej grubości plasterki. Cena ok. 104 zł, Blomus/Fabryka Form.