Różnorodne badania pokazują, że na depresję pourlopową, nazwaną przez psychologów post holiday tension – PHT, czyli napięcie pourlopowe, cierpi od 70 do 80% pracujących Europejczyków. Twierdzą jednak przy tym, że szanse na jego wystąpienie są mniejsze, jeśli podczas urlopu naprawdę wypoczęliśmy, a wakacje możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Jeżeli podczas wakacji doznawaliśmy stresów lub gdy urlop trwał zbyt krótko, to wrócimy z niego w jeszcze większym „dołku” niż przed wyjazdem. Uczucie niedosytu
i zniechęcenia można jednak skutecznie zmniejszyć lub pozbyć się go całkowicie! Oto, co radzą eksperci z Yanosik AutoStop - aplikacji do wspólnych przejazdów.

Reklama

1. Zachowaj wspomnienia z podróży jak najdłużej – spotkaj się z przyjaciółmi i wymień spostrzeżeniami na temat odwiedzonych miejsc. Przywołaj w pamięci najpiękniejsze momenty – pozwoli Ci to dłużej delektować się emocjami, jakie towarzyszyły Ci podczas wyjazdu.

2. Wpleć do codziennego grafiku drobne przyjemności. Ułóż sobie dzień tak, abyś nie odnosił wrażenia, że Twoje życie składa się tylko z obowiązków. Drobne przyjemności, typu obiad na mieście z przyjaciółmi, wyjście do kina, czy wizyta u kosmetyczki, poprawią Ci humor i nie pozwolą popaść w rutynę.

3. Koniec wakacji nie musi oznaczać końca przygód – wybierz się chociaż raz w miesiącu poza miasto. Nie musi to być daleka podróż. Brak Ci funduszy po wakacjach? Wypróbuj aplikacje do wspólnych przejazdów. Wielu kierowców oferuje przejazdy za darmo lub za symboliczną złotówkę. To nie tylko szansa na poznanie nowych miejsc, ale również na zawarcie ciekawych znajomości podczas wspólnej podróży.

4. Zrób coś nowego. Specjaliści udowodnili, że nowe doświadczenia czynią nas bardziej szczęśliwymi. Może to być spróbowanie nowego sportu, nowej kuchni. Być może restauracja z zagraniczną kuchnią otwarta w Twoim mieście zainspiruje Cię do odwiedzenia danego kraju w przyszłe wakacje?

Reklama

5. Przemyśl swoją obecną sytuację zawodową. Odpoczynek od pracy na wakacjach to okazja, żeby zastanowić się nad przebiegiem swojej kariery. Czy na pewno chcesz wracać do tego miejsca? Może warto rozejrzeć się po rynku pracy i znaleźć dla siebie stanowisko bardziej dopasowane do Twoich oczekiwań.

6. Zacznij planować kolejne wakacje. Z urlopu wracamy zazwyczaj z konkretną opinią na temat odwiedzonego miejsca. Potrafimy precyzyjniej określić, czy to właśnie to, czego szukamy podczas wakacyjnego wypoczynku. Z taką wiedzą łatwiej będzie Ci zastanowić się nad najlepszymi kierunkami na kolejne lato.To również okazja, żeby znaleźć tańsze oferty biur podróży i linii lotniczych. Oferty first minute pozwalają zaoszczędzić nawet do 50% regularnej ceny wycieczki w sezonie. Wybrałeś już kierunek? Teraz możesz skupić się na wyborze atrakcji, czytaniu literatury i przewodników na jego temat. Odciągnie to Twoje myśli od tęsknoty za dopiero co minionymi wakacjami, zastępując je planami na następne.