Rodzina wokół stołu
- Rodzina jest dla Polaków bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, obszarem życia. Stanowi ona wsparcie i źródło szczęścia. Dla wielu jest powodem do dumy i światem, w którym można rozwijać swoje pasje. Nie bez znaczenia jest realnie poświęcany sobie czas. Dla wielu rodzin stanowi to wyzwanie – w dużej mierze ze względu na czas przeznaczony na pracę, szkołę, obowiązki i zajęcia. W tym kontekście to właśnie posiłki nabierają dodatkowego znaczenia. Bywa przecież, że właśnie wspólne obiady są niemal jedyną okazją w ciągu tygodnia, by członkowie rodziny mogli się spotkać – mówi dr Joanna Heidtman, psycholog, doktor nauk humanistycznych.
Jak wyglądają wspólne posiłki Polaków, jak często do nich zasiadamy i czy ich czas trwania jest dla nas wystarczający? Na te pytania odpowiada badanie „Polacy przy stole” przeprowadzone przez IQS na zlecenie Coca-Cola, która w ramach kampanii „Razem smakuje lepiej” zaprasza wszystkie polskie rodziny do wspólnego posiłku i okazania radości z bycia razem.
Cenimy czas spędzany z rodziną przy posiłku
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Coca-Cola, aż 86% Polaków ceni sobie czas spędzany z rodziną i bliskimi podczas wspólnych posiłków. Przeciwnie twierdzi jedynie 4% z nas.
- Przez wiele wieków te wspólne, głównie rodzinne spotkania przy stole, traktowane były jak świętość. Większości z nas znane jest miłe uczucie, które towarzyszy wspomnieniom niedzielnych obiadów u babci, na które zjeżdżała się „cała” rodzina, żeby przy wspólnym stole nie tylko jeść, ale również być ze sobą – śmiać się, bawić, wspominać, spierać, godzić i cieszyć ze wspólnie spędzonych chwil – mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Współcześnie instytucja wspólnych posiłków wydaje się niezagrożona, ale dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że nasz czas spędzany z rodziną stale się kurczy. Szczególnie, gdy rozpoczyna się szkoła i plan dnia dzieci i rodziców może wyglądać zupełnie inaczej.
Ponad 25% z nas codziennie je posiłki z rodziną. Ale już aż 31% z nas deklaruje, że razem z bliskimi zasiada do stołu jedynie 2-3 razy tygodniowo. Na przyczynę tej sytuacji Polacy przede wszystkim wskazują - różny plan dnia członków rodziny (56%) oraz zbyt dużą ilość pracy (32%). Część osób nie ma w zwyczaju jedzenia wspólnych posiłków (26%), co pokazuje, że warto dbać o ten zwyczaj i przekazywać go swoim dzieciom.
Zwykle, gdy już zasiadamy przy stole z bliskimi, wspólny posiłek trwa do 30 minut (83%). Jedynie 16% z nas podaje czas powyżej 30 minut. Ponad 50% Polaków deklaruje, że chciałoby spędzać z bliskimi podczas posiłku ponad 30 min. 5% z nas wskazuje nawet, że wymarzony czas trwania rodzinnego posiłku wynosi więcej niż dwie godziny.
W czasie spędzonym z rodziną najczęściej zajmujemy się rozmową (70%) lub oglądamy telewizję (50%). W dalszej kolejności Polacy wskazują słuchanie radia (21%), korzystanie z telefonu (18%) lub z Internetu (17%), czytanie książek lub gazet (10%) oraz granie w gry (4%). Posiłek stanowi więc dla większości Polaków okazję do wspólnej rozmowy, dyskusji, wymiany poglądów, czy omówienia marzeń.
Posiłek we wspólnym gronie nie jest ograniczony wyłącznie do samego jedzenia. To również moment przygotowania posiłku, który jest równie istotny w integrowaniu rodziny, jak wspólne zasiadanie przy stole. Większość z nas (78%) czerpie radość z przygotowywania posiłków dla najbliższych. Najczęściej posiłki przyrządzamy z innymi dorosłymi członkami rodziny (44%). Jedynie 27% z nas deklaruje, że gotuje samodzielnie.
- Wspólne posiłki od zarania naszej cywilizacji łączyły, zbliżały, wspomagały tworzenie więzi. Miejmy nadzieję, że nawet wtedy, gdy wraz z postępem zmieniają się nasze nawyki żywieniowe i sposoby przygotowywania posiłków, będziemy nadal jadać je wspólnie. Szczególnie w okresie szkolnym, kiedy wyjątkowo brakuje nam czasu. Nie dlatego, że takie były zwyczaje, ale dlatego, że sprawia nam to prawdziwą przyjemność – dodaje Joanna Heidtman.