Osoby, które preferują wczesne wstawanie, wydają się być szczęśliwsze od osób preferujących „późniejszy” rytm dobowy – twierdzą naukowcy. Badacze zauważają też, że większą skłonność do nocnego funkcjonowania mają nastolatki i właśnie „przełączenie” się na poranny rytm może być jednym z wyjaśnień faktu, dlaczego dorosłe osoby często są szczęśliwsze od młodych dorosłych.

Reklama

Wczesne wstawanie daje szczęście

Zależność pomiędzy rytmem dobowym a poczuciem szczęścia wykazało badanie naukowców z University of Toronto, o którym donosi serwis Livescience.com. Zespół naukowców przebadał ponad 400 osób pod kontem preferowanego rytmu dobowego, stanu emocjonalnego i zmian w poczuciu szczęścia w ciągu dnia. Okazało się, że im starsi badani, tym więcej wśród nich „rannych ptaszków”. Najwięcej „skowronków” było wśród osób najstarszych (wiek 60 lat i więcej), to oni też byli najszczęśliwsi. Poczucie szczęścia częściej współistniało z upodobaniem do porannego wstawania również wśród młodszych osób.

Wstajesz rano? Na zdrowie!

Skowronki czują się nie tylko szczęśliwsze, ale i zdrowsze. Skąd te zalety wczesnego wstawania? Naukowcy twierdzą, że wytłumaczeń jest kilka. Z pewnością znaczenie ma fakt, że osoby wstające i zasypiające wcześniej wysypiają się lepiej – ich sen jest bowiem bardziej zgodny z naturalnym rytmem dobowym. Lepsze wysypianie się oznacza lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego – czyli większą odporność na choroby.

Jesteś "sową"? Nie musisz cierpieć

Z kolei „sowy” cierpią na swoim nocnym trybie życia, gdyż czują się niedopasowane do rytmu wymuszanego przez pracę i inne aktywności. „Oczekiwania społeczne znacznie bardziej organizują się wokół osób o porannym rytmie zajęć” – przekonuje Renee Biss z University of Toronto. Poczucie notorycznego wstawania wcześniej, niż by się chciało, rodzi zrozumiałą frustrację. Tak jednak nie musi być – możemy bowiem kształtować nasz rytm aktywności i odpoczynku. W jaki sposób? Przede wszystkim – po prostu wstając i zasypiając wcześniej…. Jak twierdzi Biss, należy w tym celu zwiększyć ekspozycję na naturalne, dzienne światło. Najłatwiej kształtować i zmieniać rytm dobowy wyznaczając sobie regularny rozkład dnia, kładąc się i wstając codziennie o tej samej porze.