Nie każdy maluch zasypia „jak niemowlę”. Co robić, gdy malec źle zasypia lub często się wybudza?

Reklama

Oto rady na problemy z zaśnięciem.

Skróć dzienną drzemkę
Być może twoje dziecko marudzi wieczorem, bo „na zapas” zdążyło się wyspać w dzień. Spróbuj skrócić drzemkę w ciągu dnia.

Pozwól się zmęczyć
Zabawa i ruch wywołują naturalne zmęczenie dziecka. W połączeniu z krótszą drzemką powinna sprawić, że wieczorem malec zaśnie bez problemu. Zapewnij dziecku komfort ruchuraczkowania, leżenia na brzuszku, poruszania rączkami i nóżkami. Zabieraj malca na spacery i dbaj o różnorodne bodźce.

Reklama

Dbaj o rytm dobowy
W dzień się śpi, w nocy też…. Być może dziecko nie do końca nauczyło się rozróżniać dzień od nocy i najwłaściwszą porę na sen. Odwołaj się do naturalnego zegara biologicznego. Podczas dziennych drzemek nie zaciemniaj pokoju, nie dąż do wyeliminowania wszystkich „dziennych” dźwięków. Dziecko nauczy się, że noc to najlepszy czas na sen i odpoczynek

Regularność i rytuał to podstawa
Dbaj o regularne pory snu, czuwania, kąpieli i innych czynności. To pozwoli malcowi wejść w rytm. Nieregularny rozkład dnia wybija go z tego rytmu.

Odpowiednie otoczenie
Spokojny sen wymaga odpowiednich warunków. Sprawdź, czy dziecku nie doskwiera dyskomfort – zbyt jasne światło, przesadny hałas, zbyt wysoka czy niska temperatura… Sprawdź, czy łóżeczko nie stoi w przeciągach, koło zbyt jasnego okna czy kaloryfera, dbaj o to, by nocą było zgaszone światło.

Mama jest w pobliżu
Bliskość mamy zawsze zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a jej nieobecność – niepokój. Ustawienie łóżeczka w pobliżu twojego łóżka sprawi, że będziesz mogła łatwo uspokoić i pogłaskać wybudzającego się malca.

>>> Czytaj również: W poszukiwaniu straconego snu: oto błędy w usypianiu malucha