Z badań wynika, że zakłócenia snu mogą przyczyniać się do powstawania nadwagi. Jak się jednak okazuje, są sytuacje, kiedy mogą chronić przed zaokrąglaniem się sylwetki.

Reklama

Przytulanie znaczy zdrowie

Dzieci, które wkradają się co noc do łóżek rodziców, są trzykrotnie rzadziej narażone na nadwagę – wykazały duńskie badania. Skąd się bierze taka zależność? Naukowcy podejrzewają, że przed otyłością może chronić psychiczne wsparcie, jakie otrzymuje dziecko od rodziców. Prawdopodobnie dzieci, które mają możliwość przytulić się w nocy do rodziców, mają większe poczucie bezpieczeństwa od ich śpiących samotnie rówieśników. Dzieciom, które nie uzyskują podobnej zgody, grozi zaś uczucie odrzucenia, sprzyjające problemom z utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Poczucie odrzucenia prowadzi do nadwagi

Wyniki sugerują, że elementy rodzicielskiego wsparcia społecznego i pozytywne reakcje na dziecko, takie, jak zezwolenie na położenie się w nocy do rodzicielskiego łóżka, mogą chronić przed nadwagą. Z kolei negatywne komunikaty i reakcje, takie, jak na przykład niedopuszczanie dziecka do łóżka, może rodzić poczucie odrzucenia, które z kolei może prowadzić do nadwagi – tłumaczy dr Nanna Olsen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Rodzicu, wspieraj dziecko

Reklama

Wyniki badania sugerują, że elementy rodzicielskiego wsparcia, takie jak pozwolenie rodziców na położenie się razem z nimi do łóżka w nocy, mogą chronić przed nadwagą. Poczucie odrzucenia, spowodowane brakiem takiej zgody, może zaś prowadzić do nadwagi - uważa dr Nanna Olsen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Badanie, o którym donosi brytyjski serwis internetowy Daily Telegraph, zostało przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Kopenhadze na próbie blisko 500 dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

>>> Czytaj także: Masz nadpobudliwe dziecko? Na koncentrację w ADHD pomoże… kawa