Iloraz inteligencji Alberta Einsteina wynosił 160 punktów, Madonny jest równy 140, ale jak się okazuje poziom inteligencji nie jest miarą naszego sukcesu i zawodowych osiągnięć. Większe znaczenie ma inteligencja emocjonalna oraz wrażliwość moralna.
To "tylko" IQ!
Iloraz inteligencji, czyli IQ to wartość liczbowa testu psychometrycznego, którego celem jest pomiar sprawności umysłu, wskazanie zdolności logicznego rozumowania i inteligencji technicznej. I choć niektórzy pracodawcy systematycznie korzystają z tej formy oceny pracownika, to udowodniono, że wysokie IQ nie gwarantuje wydajności w pracy, kreatywności oraz większych osiągnięć.
Oto tajemnica sukcesu zawodowego
Z badań przeprowadzonych przez Carnegie Institute of Technology w Pittsburghu wynika, że w 85 procentach do sukcesu zawodowego i finansowego przyczyniają się: osobowość, umiejętność komunikowania się, negocjowania i przywództwa. Zaskakująco mało, bo tylko 15 procent jest wynikiem wiedzy technicznej.
Mając to na uwadze, zamiast skupiać się wyłącznie na tradycyjnym ilorazie inteligencji, należy zainwestować we wzmocnienie EQ - inteligencji emocjonalnej, MQ - inteligencji moralnej i BQ - inteligencji ciała. Ich znaczenie w życiu i pracy jest o wiele większe, niż IQ.
Inteligencja emocjonalna - jak ją rozwijać?
W inteligencji emocjonalnej chodzi o świadomość uczuć własnych oraz innych ludzi. Są to także zdolności motywowania się i kierowania emocjami. Ludzie z wysokim EQ są wydajniejsi, lepiej oceniają warunki pracy i mają większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Są także bardziej asertywni i opanowani, a zarazem empatyczni.
Jak EQ osiągnąć? Po pierwsze, poprzez wewnętrzny dialog. Pomóc w tym może np. prowadzenie dziennika. Po drugie, największym "zabójcą" inteligencji emocjonalnej jest niestety stres, dlatego tak istotne jest rozwijanie technik, które mogą skutecznie i szybko zmniejszyć napięcie w trudnej sytuacji.
Inteligencja moralna, czyli morale ważniejsze od IQ
Inteligencja lub inaczej wrażliwość moralna, to zaś cztery podstawowe cechy: odpowiedzialność, uczuciowość, empatia i wybaczanie. Jest to zdolność do ustalania, w jaki sposób wartości uniwersalne pogodzić z osobistymi wartościami, dążeniami i działaniami.
A jak poprawić MQ? Stosując każdego dnia mniej wymówek i małych kłamstewek, biorąc jednocześnie większą odpowiedzialność za swoje czyny. Należy okazywać sympatię i szacunek w komunikacji z innymi ludźmi, a także akceptację i tolerancję. Ważna jest też umiejętność przebaczania nie tylko innym, ale i sobie.
Słuchaj swojego ciała, dużo ci powie: inteligencja ciała
Przydatna w pracy i w życiu jest również inteligencja ciała, bo gdy tracimy z ciałem kontakt, przestajemy słyszeć płynące z wewnątrz subtelne sygnały. Tymczasem uczucia dyskomfortu, napięcia, wyczerpania, czy różne zdrowotne dolegliwości często informują o tym, że nie traktujemy siebie najlepiej. Może wydawać się, że nie ma to związku z życiową satysfakcją i sukcesem, a jednak inteligencja ciała w dużej mierze określa nasze uczucia, myśli, pewności siebie, stan świadomości i poziom energii.
Inteligencję ciała można wytrenować monitorując organizm. Dobre odżywianie, regularne ćwiczenia, odpowiedni odpoczynek i kontrolowanie masy ciała usprawnią funkcjonowanie mózgu i podwyższą poziom wykonywanej pracy. Chociaż wysoki iloraz inteligencji i racjonalne myślenie są ważnymi atutami, to trzeba zdać sobie sprawę, że do osiągnięcia sukcesu mogą nie wystarczyć. Osoba gorzej wykształcona, a która w pełni rozwinęła w sobie EQ, MQ i BQ może być bardziej skutecznym i kompetentnym pracownikiem niż ta z imponującym świadectwami.
Ponadto, na IQ może skorzystać tylko jedna osoba, a na inteligencji emocjonalnej, moralnej i ciał skorzystają wszyscy wokół, nawet szef, a przecież to on daje awans i decyduje o podwyżce.
>>> Czytaj także: Robią karierę, bo nikt ich nie chce? Kontrowersyjne badania!