Mów prosto, wiedz, co chcesz powiedzieć i utrzymuj słuchaczy w ciągłej niepewności, co będzie dalej - to sekret dobrego przemawiania podany przez Olivię Schofield. Olivia została zaproszona do udziału w pierwszej w Polsce Europejskej Konferencji Przemówień Publicznych w Poznaniu.

Reklama

Nie się zaskoczyć! Improwizuj

Jej zdaniem dla dobrego mówcy nie ma zaskakujących tematów, wątków i pytań, wystarczy wiedzieć, jak wybrnąć z takiej sytuacji i umieć zaimprowizować.

Trzeba mieć po prostu bardzo duży zasób informacji: czytać gazety, wiedzieć, co się dzieje w świecie. W trudnej sytuacji wystarczy powiedzieć np. dziś przeczytałam w gazecie coś, co świetnie nawiązuje do twojego pytania - zdradziła w rozmowie z PAP Life.

Jak dodała, umiejętność przemawiania to znakomity sposób na dobre relacje z rodziną, rodzicami, kolegami czy szefem w pracy, jednak każdy, kto chce być dobrym mówcą musi dużo ćwiczyć.

Chcesz być dobrym mówcą? Po prostu ćwicz

Talent wrodzony to tylko 10 procent powodzenia, reszta to ciężka praca. Spędziłam godziny na ćwiczeniach, by uzyskać naturalność w trakcie publicznego przemawiania, świadomość tego co mówię i jak się poruszam - powiedziała.

Reklama

Pytana o najczęstsze błędy popełniane przez polityków i inne osoby przemawiające publicznie powiedziała, że zwykle są oni zdenerwowani i zaczynają mówić zanim pomyślą. Jeśli zadają ci pytanie - poczekaj chwilę, pomyśl a następnie przekazuj informacje; lepiej mówić mniej niż więcej - wyjaśniła.

Są jednak takie sytuacje w życiu, gdy nawet światowym mistrzom po prostu brakuje słów. Dla Olivii to te momenty, gdy zaczyna dyskutować ze swoimi córkami. Niestety, moje córki są świetnymi oratorkami - przyznała.

Organizatorem poznańskiej konferencji jest Toastmasters International, organizacja non-profit zrzeszająca ponad 270 tys. członków w blisko 120 krajach. Członkowie Toastmasters uczą się jak występować publicznie i jak aktywnie słuchać wystąpień innych osób.

>>>Czytaj także: Zabójcy rodzinnej sielanki. Oto najczęstsze powody kłótni w rodzinie!