Twórcy horrorów doskonale wiedzą, jak wystraszyć widza. Dobrze zrobione filmy grozy trzymają w napięciu i w odpowiednim momencie wywołują silne emocje. Wiele kobiet jednak przeżywa silny stres zanim w ogóle na ekranie pojawi się cokolwiek przerażającego. Już ostrzeżenie o tym, że za chwilę wydarzy się coś strasznego, w postaci chociażby pełnej napięcia muzyki, u pań wywołuje przeważnie silną reakcję emocjonalną. Dlaczego mężczyźni mogą oglądać takie obrazy w spokoju, podczas gdy kobiety krzyczą z przerażenia widząc zaledwie zwiastuny tego, że za chwilę na ekranie poleje się krew?

Reklama

Badania opisane na portalu Dailymail.co.uk, a przeprowadzone przez naukowców z University College London miały na celu zbadanie, co leży u podstaw tak odmiennych reakcji obu płci na drastyczne sceny. Naukowcy zaprosili do badania 15 kobiet i 15 mężczyzn, a następnie prezentowali ochotnikom serię obrazków o tematyce pozytywnej (piękne krajobrazy), neutralnej (przybory kuchenne) i negatywnej (obrazy przemocy). Każdy z obrazków był poprzedzony symbolem odpowiednio uśmiechniętej, neutralnej bądź smutnej buźki, która to uprzedzała badanego o tym, co za chwilę zobaczy. W przerwie pomiędzy sygnałem a właściwym obrazkiem badano aktywność mózgu kobiet i mężczyzn. Po analizie wyników okazało się, że sygnał o pozytywnym i neutralnym obrazku nie wywoływał żadnej reakcji ani u kobiet, ani u mężczyzn. Natomiast ostrzeżenie o drastycznych zdjęciach powodowało, że mózg kobiety wykazywał wzmożoną aktywność elektryczną.

Po 20 minutach od oglądania zdjęć, ochotnicy wzięli udział w teście pamięciowym dotyczącym oglądanych obrazków. Wyniki wykazały, że ostrzeżenie przed negatywnym doświadczeniem aktywowało mózg kobiety i wpływało na lepsze zapamiętanie negatywnego obrazu.

"Spodziewając się negatywnego doświadczenia, kobiety wykazują większą reakcję emocjonalną niż mężczyźni, inicjowaną aktywnością ich mózgu. Ma to wpływ na to, w jaki sposób kobieta zapamięta negatywne doświadczenie. W przypadku mężczyzn ważna jest aktywność mózgu nie przed, a w trakcie oglądania negatywnych obrazów." - wyjaśnia dr Giulia Galli, która przewodniczyła badaniom.

Zdaniem dr Galli mózg kobiety reaguje już na zapowiedź drastycznego obrazu, by spowodować reakcję emocjonalną, która ułatwi poradzenie sobie ze stresem, jaki wywoła sam obraz. Dzięki przewidywaniu negatywnych doświadczeń, kobiety są w stanie szybciej uruchomić strategie przeciwdziałania wpływowi negatywnych emocji.