Badania pokazują, że seksistowscy mężczyźni są atrakcyjni w oczach ... seksistowskich kobiet. Aby opisać bliżej to odkrycie, wyjaśnijmy najpierw, czym jest seksizm. O seksistowskich poglądach mówimy wówczas, gdy ktoś uważa, że płeć męska i damska nie są sobie równe i to mężczyźni są tym lepszym, mądrzejszym gatunkiem, który w konsekwencji powinien być również bardziej uprzywilejowanym. Panowie przejawiający takie poglądy, najczęściej dyskryminują kobiety w rożnych dziedzinach życia oraz próbują je sobie podporządkować, gdyż czują się od nich lepsi.

Reklama

Jak się okazuje, ten niesprawiedliwy pogląd na różnice płci podzielają również niektóre przedstawicielki płci pięknej. Choć trudno w to uwierzyć, są kobiety, które również żyją w przekonaniu, że mężczyzna jest niejako "lepszą kategorią" człowieka.

Zdaniem Jeffreya Halla i Melanie Canterberry z University of Kansas, którzy w swojej książce "Sex Roles" opisali to zjawisko, mężczyźni z seksistowskim nastawieniem wobec kobiet, mają tendencję do przejawiania agresywnych strategi uwodzenia. Chętnie konkurują z innymi mężczyznami, drażnią kobietę a następnie izolują ją od jej przyjaciół.

Na tego typu działania podatne są kobiety, które przejawiają wrogie nastawienie do innych przedstawicielek własnej płci i często preferują seks bez zobowiązań, jako strategię przyciągania mężczyzn o zbliżonych poglądach.

Mężczyźni, którzy liczący na jednorazowe przygody seksualne, częściej stosują agresywne strategie uwodzenia. Przekonani o większych przywilejach własnej płci, próbują wdrożyć kobietę w rolę tej bardziej uległej i podporządkowanej im. Takie traktowanie odpowiada kobietom, które uważają siebie za gorszą płeć i szukają mężczyzn pragnących je sobie podporządkować.

Reklama

Hall i Canterberry podsumowują swoje badania wnioskiem, że seksistowscy mężczyźni stosując agresywne strategie uwodzenia, próbują naleźć kobiety o podobnych poglądach, które pozwolą im się zdominować. Obie płcie przekonane o wzajemnej nierówności stosują te same strategie uwodzenia i mają ten sam cel, czyli stworzenie związku, w którym mężczyzna jest tym silnym i mającym władzę, a kobieta jest całkowicie podporządkowana jego woli.