O co kłóci się statystyczna para? Zarówno o rzeczy pozornie błahe, jak i te „najważniejsze”. O ubłocone buty i o słowa miłości. Lista powodów kłótni jest długa, a częstotliwość sprzeczek – wysoka. Statystycznie kłócimy się bowiem aż 7 razy dziennie, co daje 2 445 razy w ciągu roku. Takie dane przynosi sondaż, przeprowadzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe Esure.

Reklama

Badanie, którego wyniki opublikowane są na stronie www.esure.com, miało ujawnić, jakie sprawy stają się codzienną kością niezgody między partnerami. Przeprowadzony na próbie 3 tysięcy osób ujawnił listę najbardziej elektryzujących dla partnerów – i to nie w pozytywnym sensie – tematów. Czytajcie i miejcie się na baczności! Może uda wam się wnieść nieco więcej harmonii w domowe pielesze?

JAK GROCHEM O ŚCIANĘ


Mówisz, ale on/ona jak zawsze cię nie słucha? Oto największa bolączka wszystkich par. Żal wynikający z poczucia deficytu uwagi ze strony partnera to number one wśród powodów kłótni w związkach i przyczyna aż 112 sprzeczek w ciągu roku. Czy to znaczy, że jesteśmy romantykami? Jedną nogą – owszem, druga jednak stoi mocno na ziemi. Prawie równie często kłócimy się bowiem o pieniądze. Dwa pozostałe miejsca na podium sprzeczkowych hitów zajmują bowiem zarzuty o zbytnią rozrzutność (109 kłótni rocznie) i generalnie tematy związane z pieniędzmi (108 kłótni w ciągu roku).

SKARPETY I CHRAPANIE

Dalej wkraczamy w jakże zagrażającą resztkom romantyzmu, bolesną dziedzinę prozy życia codziennego. Wydaje nam się, że bolączkami w miłości są porozrzucane skarpety czy chrapanie? Całkiem słusznie. Zaniedbywanie obowiązków domowych i mącenie snu partnera nadmiernymi efektami dźwiękowymi to również gwaranty niesnasek z ukochanym lub ukochaną. Stos brudnych naczyń zalegający zlew, mokre pranie pozostawione w pralce samo sobie czy mijanie rozrzuconych na podłodze rzeczy bez zbytniego zainteresowania to istne „klasyki” domowych kłótni.

Reklama

KTO DZIERŻY PILOTA, CZYLI: WALKA O BERŁO

Pilot od telewizora urósł do roli bodaj najbardziej nośnego symbolu domowej władzy. Władzy, o którą walka trwa w miłosnym gniazdku prawie nieprzerwanie. Jak wychowywać dzieci, co oglądać w telewizji, kiedy uprawiać seks czy… co zjeść na kolację – tego typu spory co dzień mącą rodzinną harmonię. Czy można ostudzić tego typu emocje wyznaniami gorącego uczucia? Statystycznie rzecz biorąc bardziej opłaca się pamiętać o etykiecie i magicznych słowach „proszę” i „dziękuję”. A odnalezienie remedium na chrapanie okaże się dwukrotnie bardziej skuteczne…

NAJCZĘSTSZE POWODY KŁÓTNI ( w skali roku)


1. Jedno z was nie słucha (112 kłótni w ciągu roku)
2. Zbytnia rozrzutność (109)
3. Pieniądze (108)
4. Nie wywiązywanie się z prac domowych (105)
5. Chrapanie (102)
6. Rachunki (98)
7. Co zjeść na kolację (92)
8. Zbyt szybka jazda samochodem (91)
9. Mijanie rzeczy porozrzucanych na podłodze (90)
10. Brud w domu (90)
11. Co oglądać w telewizji (89)
12. Dyscyplinowanie dzieci (88)
13. Brudne naczynia porzucone w zlewie (88)
14. Kiedy uprawiać seks (87)
15. Traktowanie partnera jako oczywistość (84)
16. O której godzinie dzieci powinny wstawać (83)
17. Późne powroty z pracy (82)
18. Pozostawianie nierozwieszonego prania w pralce (82)
19. Wchodzenie w drogę osobie, która gotuje (82)
20. Roznoszenie błota po domu (80)
21. Rozpuszczanie dzieci (79)
22. Kto powinien przygotować kolację (79)
23. Przeklinanie w obecności dzieci (79)
24. Parkowanie samochodu (76)
25. Nie odbieranie telefonu (76)
26. Nie mówienie „proszę”/ „dziękuję” (75)
27. Zbyt rzadkie mówienie „kocham cię” (69)


RAZEM = 2 455 kłótni rocznie