Przedszkolanka zostaje księżną

Za górami, za lasami, 1 lipca 1961 r. w arystokratycznej brytyjskiej rodzinie urodziła się Diana Francis Spencer. Kiedy dziewczyna skończyła 15 lat poznała Karola, księcia Walii. Diana zakochała się bez pamięci, a kiedy cztery lata później syn królowej Elżbiety II poprosił ją o rękę, była najszczęśliwszą dziewczyną na ziemi. Miała suknię z kilkumetrowym trenem, a jej ślub transmitowały stacje telewizyjne na całym świecie. Rok po ślubie urodził się pierwszy syn Diany i Karola - Wiliam, a dwa lata później - Harry. I żyli długo i szczęśliwie… Niestety nie! Dalsze życie Diany nie było już takie różowe i nie przypominało bajki.

Życie w trójkącie

Jej małżeństwo okazało się farsą. Karol kochał inną kobietę - swoją wieloletnią przyjaciółkę - Camillę Parker - Bowles. Księżna ku zgorszeniu swojej teściowej wyjawiła wstrząsającą prawdę w telewizyjnym wywiadzie dla stacji BBC. "Było nas troje w tym małżeństwie" - powiedziała. Zwierzyła się również, że nie jest akceptowana przez brytyjski dwór i że pogodziła się z tym, że nigdy nie zostanie królową, a zamiast tego chciałaby być "królową serc".

Misja specjalna

Jej życzenie zostało natychmiast spełnione przez gazety na całym świecie. I nie ma się czemu dziwić, bowiem Lady Di zaangażowała się w działalność dobroczynną na rzecz chorych na AIDS, bezdomnych, upośledzonych dzieci, ofiar lądowych min przeciwpiechotnych. Świat obiegły jej zdjęcia z Angoli, na których księżna przechadza się w hełmie i kamizelce kuloodpornej po polu minowym. Trasa jej spaceru była oczywiście ustalona przez ekspertów, tak by księżna była bezpieczna.

Życie po rozwodzie

W grudniu 1995 r. Pałac Buckingham oficjalnie poinformował o separacji Karola i Diany. Dzień, w którym zgodziła się na rozwód, Diana nazwała potem "najsmutniejszym dniem w życiu".
Pocieszenia szukała w ramionach różnych mężczyzn, m.in. oficera kawalerii Jamesa Hewitta (do romansu z nim przyznała się w wywiadzie dla BBC), kardiochirurga Hasnata Khana, detektywa Barry'ego Mannakee, sprzedawcy dzieł sztuki Olivera Hoare'a, żonatego gracza rugby Willa Carlinga, i wreszcie Dodiego Al-Fayeda.

Wakacje na jachcie

Ostatnie wakacje w życiu, Diana spędziła na luksusowym jachcie rodziny Al-Fayedów w południowej Francji. Prasa publikowała zdjęcia Diany i Dodi Al-Fayeda - najstarszego syna Mohammeda Al-Fayeda, egipskiego biznesmena, właściciela ekskluzywnego domu towarowego Harrods i paryskiego hotelu Ritz. Nieoficjalnie mówiło się, że oboje łączy coś więcej niż przelotny romans. Przyjaźń z Al-Fayedami ściągnęła na Dianę nową falę krytyki, gdyż Mohammed Al-Fayed uważany był za wroga brytyjskiego establishmentu politycznego.

Tunel śmierci

Ostatnie zdjęcia Diany zostały zrobione, kiedy Diana wymyka się z Dodim z hotelu Ritz w Paryżu. Był 31 sierpnia 1997. Rozpędzony samochód księżnej, ścigany przez paparazzi wjechał do tunelu koło mostu Alma. Nigdy już z niego nie wyjechał. Wypadek przeżył jedynie ochroniarz.

Wielka Brytania w żałobie

W głównych ceremoniach żałobnych, które odbywały się w Londynie, wzięło udział 6 milionów osób. Uroczystości te transmitowały telewizje 60 krajów, a za ich pośrednictwem oglądało je 2,5 miliarda osób. Przebieg ceremonii relacjonowano w 44 językach.
Diana została pochowana w grobowcu na niewielkiej wyspie w parku w rodzinnej posiadłości jej ojca lorda Spencera - Althrop w środkowej Anglii.
Natomiast Karol poślubił Camillę Parker - Bowles w 2005 roku.