Czy została zamordowana?

Tak twierdzi ojciec Dodiego al-Fayeda, kochanka Diany, który zginął wraz z nią w tunelu Alma w Paryżu. Uważa on, że stały za tym brytyjskie służby specjalne, które nie chciały dopuścić do ślubu księżnej z muzułmaninem.

Co zawierał jej testament?

Dokument liczy 35 stron i został sporządzony pół roku po rozwodzie Diany i Karola. Wbrew pogłoskom nie zawiera żadnych tajnych klauzul. Sumę 32,3 mln funtów księżna zostawiła synom. William i Harry obejmą swoje części spadku, gdy ukończą 30 lat.

Czy książę Harry jest owocem romansu księżnej?

Biologicznym ojcem księcia Harry'ego miałby być major James Hewitt, instruktor jeździectwa i kochanek księżnej. Dowodem na to miałoby być fizyczne podobieństwo obu panów. Diana przyznała, że miała romans z Hewittem, ale zaczął się on dopiero w 1987 r., gdy jej młodszy syn miał już trzy latka.Czy księżna planowała ślub z Dodim al-Fayedem?

O matrymonialnych planach syna i księżnej jest przekonany ojciec Dodiego, Mohammad al-Fayed. Przyjaciele Diany twierdzą jednak, że Diana nie traktowała Dodiego poważnie.

Czy była uzależniona od narkotyków?

Nie jest tajemnicą, że lubiła się bawić i chętnie spędzała czas na dyskotekach, a wielu jej znajomych miało problemy z narkotykami. Stąd pogłoski, że także ona w noc wypadku zażywała kokainę. Ale wyniki sekcji tego nie potwierdziły.

Czy Diana chciała popełnić samobójstwo?

Samobójcze próby księżnej, do których miała ją doprowadzić niewierność Karola, opisał w jej biografii Andre Norton. Ponoć Diana chciała na przykład rzucić się ze schodów. Jednak królewski fotograf Arthur Edwards jest zdania, że to tylko wymysły. Twierdzi on, że Diana lubiła być w centrum zainteresowania i znakomicie manipulowała prasą, pozując na nieszczęśliwą, porzuconą żonę.

Czy Diana miała jeszcze jedną siostrę?

Księżna miała dwie starsze siostry, Sarah i Jane, oraz młodszego brata, Charlesa Edwarda. W 1967 r. jej matka, Frances, opuściła męża, by rozpocząć życie u boku kochanka, którego po dwóch latach poślubiła. Ale nie był to jej jedyny romans. Stąd pogłoski, że ojcem Diany mógł być nie sir John Spencer, lecz jeden z "przyjaciół" jej matki, James Goldsmith, ojciec narzeczonej Hugh Granta, Jemimy Khan. Spencerowie na ten temat milczą. Wiadomo tylko, że Diana i Jemima znały się i przyjaźniły.

Czy żałowała, że nie zostanie królową?

Jako nastolatce ta perspektywa niewątpliwie wydawała się niezwykle kusząca - wszystkie brytyjskie dziewczęta marzyły o ślubie z następcą tronu. Jednak Diana bardzo szybko się przekonała, że jej mąż nie ma zadatków na króla. Jak twierdzą osoby z jej otoczenia, już w pierwszym roku małżeństwa księżna przestała robić sobie nadzieję, że kiedykolwiek zostanie królową.

Co się stało z jej klejnotami?

Część ozdób, m.in. brylantowy diadem królowej Marii z 1914 r., była wypożyczona ze skarbca koronnego i po śmierci księżnej tam wróciła. Inne klejnoty, np. pierścionek zaręczynowy z otoczonym brylantami 14-karatowym szafirem (na zdj.) czy diadem Spencerów, który miała na głowie podczas ślubu, odziedziczyli jej synowie. Mało kto jednak wie, że Diana chętnie nosiła także sztuczną biżuterię, wzbudzając w niej nie mniejszy zachwyt niż w prawdziwej.

Gdzie właściwie została pochowana?

Po rozwodzie w 1996 r. utraciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości i nie pochowano jej jak innych członków rodziny królewskiej w kaplicy zamku Windsor, lecz w rodowej posiadłości jej ojca, w Althorp. Początkowo planowano umieścić prochy Diany w rodzinnej krypcie w miejscowym kościele, ale obawiając się napływu turystów, brat księżnej wybrał wyspę na jeziorze na terenie posiadłości Spencerów. W obawie przed rabusiami miejsca dokładnego położenia trumny ze szczątkami nie podano.