Porozumienie "Dzieci pod Ochroną" wraz z rzecznikiem praw dziecka zorganizowało akcję społeczną, która ma przekonać Polaków do rezygnacji z kar cielesnych. Od czerwca oglądamy w telewizji spoty reklamowe, w których małe dzieci przekonują dorosłych widzów, że bicie faktycznie jest głupie.

Reklama

W ramach kampanii agencja McCann Erickson przygotowała dwa spoty telewizyjne zatytułowane "Ulica" i "Waza", wyreżyserowane przez Xawerego Żuławskiego, a także klipy z udziałem celebrytów przeznaczone do emisji w Internecie autorstwa Mateusza Polita. W pierwszej odsłonie kampanii wystąpili m.in.: Dorota Wellman, Maciej Orłoś, Maja Ostaszewska, Rafał Bryndal, Monika Olejnik i Marcin Bosak. Ostatnio do grona osób wspierających kampanię dołączyli m.in.: Joanna Brodzik, Bożena Dykiel i Jurek Owsiak.

p

O tym, że bicie dzieci jest głupie i pokazuje tylko, że nie znamy innych sposobów, żeby nasze dziecko uznało nasze zdanie, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak uświadomić sobie jeszcze inne negatywne skutki stosowania przemocy cielesnej wobec dzieci:

Dlaczego bicie jest głupie?

bo jest atakiem na godność dziecka - a przecież każdy człowiek ma prawo do poszanowania jego godności i integralności.

bo zaburza rozwój dziecka – bicie przez najbliższe osoby odbiera dziecku odwagę życiową i sprawia, że dziecko staje się osobą niepewną, o niskim poczuciu własnej wartości.

bo utrudnia myślenie – bicie budzi lęk, który zaburza myślenie i zapamiętywanie, nie uczy dziecka jak zachować się poprawnie, za to wywołuje lęk i przerażenie, obawę przed kolejnymi razami.

bo uczy przemocy – bite dziecko uczy się, że "silniejszy ma zawsze rację", "silniejszy ma prawo bić słabszego", a "problemy zamiast rozumem łatwiej rozwiązać siłą".

bo niszczy relacje – gdy dziecko boi się rodzica, nie zwróci się do niego o pomoc w trudnych sytuacjach. Skorzysta z rad niedoświadczonych rówieśników lub będzie szukać ucieczki od problemu np. w narkotyki lub alkohol.

bo niszczy autorytet rodzica – dziecko z czasem zorientuje się, że bijemy, gdyż nie umiemy poradzić sobie z własną złością – i przestanie szanować rodzica.

bo uczy, że lepiej jest kłamać – gdy dziecko popełni błąd lub zrobi coś złego, z lęku przed biciem będzie kłamało, na przykład zrzuci winę na młodszego brata.

bo klapsy stają się coraz mocniejsze – bite dziecko przyzwyczaja się do klapsów i czasem wręcz udaje, że klaps nie boli ("To wcale nie bolało! "). Aby uzyskać ten sam efekt rodzic nieświadomie może bić coraz mocniej i spowodować uszkodzenie ciała dziecka.

bo może prowadzić do urazów fizycznych (siniaki, krwiaki podtwardówkowe, uszkodzenia nerwów, zespół dziecka potrząsanego)

bo przekazuje nielogiczną argumentację – "biję cię dla twojego dobra", "biję cię, bo uderzyłeś swoja siostrę".

Reklama

bo przyczynia się do zwiększenia ilości zachowań agresywnych u dziecka – im częściej dziecko jest bite tym częściej ono samo bije inne dzieci oraz rodzeństwo (Straus and Gelles, 1990; Wolfe, 1987)

bo to udawanie, że klaps ma funkcję edukacyjną – podczas gdy zazwyczaj jest po prostu wyładowaniem złości, frustracji i poczucia niemocy rodzica.

bo jest to przekazywanie przemocy z pokolenia na pokolenie - nie wszyscy, którzy byli bici, sami biją. Lecz wszyscy, którzy biją swoje dzieci, byli bici w dzieciństwie.

bo prowokuje poczucie złości i chęć zemsty, które pozostaje w dziecku