MASZ PACZKĘ

Reklama

Przychodzi kurier z nieoczekiwaną paczką i żąda pokwitowania w postaci okrągłej sumki. Gdy wychodzi, odkrywasz, że w paczce są bezwartościowe rzeczy, a ty jesteś o okrągłą sumkę biedniejsza.

Rada: nie płać za przesyłki, których nie zamawiałaś.

WYGRAŁAŚ!

Dzwoni telefon. Miły głos informuje o wygranej w konkursie. Aby ustalić szczegóły odbioru wygranej, musisz zadzwonić pod wskazany numer.

Rada: uważaj z konkursami, w których nie brałaś udziału. Jeśli brałaś, potwierdź wygraną u pewnego źródła (np. redakcja czasopisma). Wystrzegaj się telefonów pod numery zaczynające się od cyfr: 0–700, 0–701, 0–708, 0–300, 0–400. Są to często tzw. numery komercyjne(o podwyższonej płatności). Inaczej biling z tego miesiąca może cię zwalić z nóg...

"MUSZĘ PILNIE ZADZWONIĆ"

Puka nieznajomy, który pilnie musi zadzwonić, zdarzył się wypadek, a komórka mu padła.

Rada: istnieje ryzyko, że to naciągacz, którego krótki telefon obiegnie w tym czasie cały świat przez przekierowania komercyjne. Najlepiej zadzwoń do operatora i poproś o ich zablokowanie (jest bezpłatne)

MUNDUROWY

Przychodzi gazownik, policjant, hydraulik, kominiarz lub pracownik zakładu energetycznego i ofiarowuje pomoc w zamian za drobną opłatą. Człowiek ma wrodzone zaufanie do munduru, więc nie widzisz przeszkód. On bierze kasę i już nie wraca.

Rada: poproś go o pokazanie upoważnienia do działania w imieniu firmy. Jeśli nadal masz wątpliwości, zadzwoń do jego pracodawcy, potwierdź akcję i personalia osoby.

RATUJ OLĘ!

Dostajesz maila-łańcuszek z apelem o ratowanie chorego dziecka. Potrzebne są wpłaty na konto lub przesłanie maila do jak największej liczby osób. Takie maile to nierzadko szczere inicjatywy, ale zdarzają się też oszustwa mające na celu wyłudzenie pieniędzy i adresów mailowych.

Rada: Zanim zdecydujesz się pomóc, sprawdź, czy mail zawiera uwiarygadniające dane - linki do informacji o akcji na różnych stronach internetowych, adresy i telefony kontaktowe do placówek opiekuńczych i opieki zdrowotnej.

Reklama

PISZĘ DO CIEBIE. TWÓJ BANK

Dostajesz maila od banku z prośbą o kliknięcie w link albo podanie ("uaktualnienie", "potwierdzenie") danych - np. numeru PIN. Efekt: oszust czyści ci konto.

Rada: nie klikaj w linki w mailach od banku. Nie podawaj drogą mailową żadnych danych: kodów, haseł, danych osobowych. Jeśli chcesz wyjaśnić sprawę, udaj się osobiście do swojego banku.__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>>Dlaczego oni kochają złe kobiety?
>>> Zobacz kobietę z najwęższą talią świata
>>> Zobacz maszynę do pieszczot na odległość