Do takiego wniosku doszli ekonomiści z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Na podstawie zebranych danych określili, że panowie o ponadprzeciętnym wzroście zarabiali więcej, niż ich niżsi koledzy.

Reklama

NA CO DA SIĘ PRZELICZYĆ CENTYMETRY?

Przy wzroście sięgającym 182,8 cm (czyli 4 cm ponad średnią) zarobki wzrastały o 1,5 proc. W perspektywie roku takie dodatkowe 5 cm mogło zatem oznaczać aż 950 dolarów australijskich (712 amerykańskich) ekstra. Ekonomiści pokusili się również o przeliczenie wzrostu na posiadane doświadczenie i kompetencje. Oszacowali, że dodatkowe 5 cm wzrostu to odpowiednik około roku doświadczenia zawodowego. Co ciekawe, podobna zależność między wzrostem a zarobkami nie dotyczyła kobiet.

"Na podstawie danych uzyskanych od reprezentatywnej grupy dorosłych Australijczyków stwierdziliśmy, że osoby wyższe zarabiają więcej, przy czym efekt ten jest bardziej widoczny w przypadku mężczyzn (u kobiet jest on nieistotny statystycznie). Wyniki utrzymują się po uwzględnieniu innych czynników wpływających na pensję, tj. wieku, rasy, zaplecza rodzinnego, doświadczenia i wykształcenia" – tłumaczy Andrew Leigh.