Jeśli nie dostarczy się zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia (wliczając soboty i niedziele), od 8. dnia nieobecności z chorobowego odliczane jest dodatkowe 25 procent.

100 procent dla ciężarnych

Pracownica w ciąży ma prawo do 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby, jak również do 100 proc. zasiłku chorobowego bez względu na to, czy jej niezdolność do pracy ma związek z ciążą, czy nie.

Wynagrodzenie bez żadnych obniżeń dostaje również osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu wypadku uznanego za wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroby zawodowej.

Reklama

Za pobyt w szpitalu należy się mniej

Za czas, kiedy pracownik leczony jest w szpitalu, wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe w wysokości 70 procent podstawowej pensji.

W czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno:

- wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Jeśli pracownik zostanie przyłapany na tym, że będąc na zwolnieniu, robi coś dla innego pracodawcy, nie dość, że będzie musiał zwrócić zasiłek, to jeszcze może zostać zwolniony;

- wykorzystywać zwolnienia w innych celach niż dochodzenie do zdrowia. Np. pracownik, któremu lekarz zalecił leżeć, nie może w czasie zwolnienia lekarskiego pojechać na narty.