W KINACH

Morskie stwory: Prehistoryczna przygoda, reż.: Sean MacLeod

Minęły już czasy, kiedy dokumentalne filmy przyrodnicze kojarzyły się wyłącznie z niedzielnymi przedpołudniami przed telewizorem, statycznymi zdjęciami i nudnym głosem lektora. Technika cyfrowa zrewolucjonizowała także tę dziedzinę, a dowodem tego choćby "Morskie stwory: Prehistoryczna przygoda". To przekonująca opowieść o rówieśnikach dinozaurów zamieszkujących ocean, który 80 milionów lat temu pokrywał teren obecnej środkowo zachodniej Ameryki. Film rekonstruuje podwodne życie, pozwalając autentycznie włączyć się w akcję. Animowane i trójwymiarowe starcia żyrafo- i ptakopodobnych stworów, przerażający wąż morski Tylozaurus to obrazy zapadające w pamięć. Kamera pokazuje ruch każdego mięśnia, każdej łuski czy fałdę skóry.

To nie jest kraj dla starych ludzi, reż. Ethan Coen, Joel Coen, wyst. Tommy Lee Jones, Javier Bardem

Llewelyn Moss znajduje porzuconą półciężarówkę, wokół której leżą ciała pomordowanych mężczyzn. Na tylnym siedzeniu natomiast znajduje się pakunek z heroiną i dwa miliony dolarów w gotówce... Zabierając pieniądze, inicjuje łańcuch przemocy, której nie jest w stanie powstrzymać nawet prawo w osobie starzejącego się i pozbawionego złudzeń szeryfa Bella. Gdy Moss usiłuje zbiec ścigającym go ludziom - w szczególności tajemniczemu zabójcy, dla którego ludzkie życie znaczy tyle, co rzut monetą - przekonuje się, że kłamstwa, zbrodnie i błędne decyzje zawsze pociągają za sobą lawinę dramatycznych zdarzeń. Przeznaczenia po prostu nie można uniknąć.

27 sukienek, reż.: Anne Fletcher, wyst. Katharine Heigl

Jane jest młoda, romantyczna i całkowicie pozbawiona egoizmu. Wielokrotnie była druhną, ale nic nie wskazuje na to, by ona sama miała wyjść za mąż. Kiedy jednak Tess, młodsza siostra Jane, zdobywa serce jej szefa George'a - w którym Jane od dawna potajemnie się kocha - dziewczyna ma dość. Zawsze przede wszystkim troszczyła się o innych, już dwadzieścia siedem razy pełniła rolę druhny, na co dowodem jest tyleż fantazyjnych sukienek w szafie. Teraz po raz pierwszy postanawia zadbać o siebie. Spotkanie z cynicznym na pozór dziennikarzem Kevinem, który pisuje złośliwe sprawozdania z nowojorskich ślubów, niespodziewanie odmienia losy Jane.

P.S. Kocham Cię, reż. Richard LaGravenese, wyst. Hillary Swank

Holly Kennedy jest piękną i inteligentną młodą kobietą, w dodatku żyjącą w szczęśliwym związku z miłością swego życia, zabawnym i impulsywnym Irlandczykiem, Gerrym. Kiedy niespodziewanie Gerry umiera, życie uchodzi także z Holly. Jedynym człowiekiem, który może jej pomóc, jest ten, którego już nie ma. Nikt bowiem nie znał Holly tak dobrze, jak mąż. Wiedząc to, Gerry opracował przed śmiercią niezwykły plan. Napisał serię listów, które będą prowadzić Holly, nie tylko pomagając przezwyciężyć smutek, ale i odkryć samą siebie. Pierwsza wiadomość dociera do Holly w dniu jej 30.urodzin, w formie tortu urodzinowego oraz taśmy z nagraną wiadomością od Gerry’ego, który zachęca ją, żeby wyszła się zabawić z koleżankami. Kolejne miesiące przyniosą następne, dostarczane w najdziwniejszy sposób listy od męża, w których namawia ją do podjęcia nowych wyzwań, a każdy list kończy dopiskiem P.S. Kocham cię. Mama i przyjaciółki: Denise i Sharon niepokoją się, że wiadomości od Gerry’ego cofają Holly do przeszłości. Nie zdają sobie sprawy, że każdy list popycha młodą wdowę ku nowemu życiu. Kierowana wskazówkami męża, Holly wyrusza w ekscytującą, wzruszającą, a nierzadko komiczną drogę do samopoznania i odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

KSIĄŻKI

Mistrzowskie randki, Lisa Helmanis, wyd. Rebis

Mogłoby się wydawać, że spotkanie życiowego partnera jest czymś tak naturalnym, że nie wymaga lektury poradnika. Jednak we współczesnym zabieganym świecie staje się to coraz trudniejsze. "Mistrzowskie randki" radzą, by wziąć sprawy w swoje ręce, a nie biernie czekać na pojawienie się drugiej połowy. Z książki tej dowiesz się m.in., jak: zwiększyć pewność siebie, która jest kluczem do sukcesu w związkach międzyludzkich; poznawać potencjalnych partnerów; przyciągać uwagę i sprawdzać, czy druga strona jest zainteresowana; dbać o swoje bezpieczeństwo na randkach; układać sobie relacje z byłym partnerem.

Listy miłosne, Inga Iwasiów, Joanna Szczepkowska, Anna Bolecka, Anna Nasilowska, Natasza Goerke, Manuela Gretkowska, Wojciech Kuczok, Monika Szwaja. Janusz L. Wisniewski, Agnieszka Stefańska, wyd. Świat Książki

Zbiór opowiadań o miłości znanych polskich autorów. Każdy z twórców miał całkowitą dowolność w doborze tematu i fabuły. Idea, która przyświeca temu tomikowi, to gorset "listu miłosnego" zrealizowanego całkowicie dowolnie. Są tam wiec opowiadania bardzo lekkie i śmieszne (jak Moniki Szwai), humorystyczne (opowiadania Joanny Szczepkowskiej, Nataszy Goerke), stylizowane (jak Wojciecha Kuczoka), poważne (jak Anny Boleckiej).

Dla zakochanych, Małgorzata Musierowicz, Akapit Press

Małgorzaty Musierowicz nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, ze autorka para się nie tylko powieścią dla młodzieży - niedawno wydała gawędę świąteczną, teraz mówi, co warto ugotować. Prócz przepisów kulinarnych ( nie tylko dla zakochanych) książka zawiera również wiele anegdot i wspomnień popularnej pisarki, a nawet pomysły na walentynkowe kartki.

PŁYTY:

"Two for the road", Marc Collin

Solowa płyta lidera mistrzów coverów, Nouvelle Vague, to muzyczna ilustracja do jednego z odcinków serialu "Zagubieni". Opowiada historię miłości dwóch bohaterów serialu w rytmach subtelnego jazzu, trip-hopu, bossa novy i popu. Nie mogło zabraknąć coveru. Tym razem to "Downtown" Toma Waitsa.

"Rythms&Romance", Kenny G

Sprzedał do tej pory 75 milionów albumów, zdobył statuetkę Grammy i figuruje na słynnym Hollywood Walk of Fame. Nic dziwnego, że Amerykanin nie bawi się w awangardę. Na swoim nowym wydawnictwie serwuje mieszankę latynoskich tematów ze słynnym "Besame Mucho" i balladą "Sabor A Mi" na czele.

DVD:

"Chalte Chalte. Blisko siebie", romans/dramat obyczajowy, Indie 2003

Zaczyna się tradycyjnie: z miłości do pięknej i bogatej projektantki skromny transportowiec zostawia swoją firemkę i rusza do Europy. Gdy miesiąc miodowy dobiega końca, goli i odrzuceni przez rodzinę młodzi małżonkowie nie potrafią żyć ze sobą długo i szczęśliwie.

"Idealnie niedobrana para", komediodramat, USA 2004

O bolesnym wchodzeniu w dorosłość po hollywoodzku, wiec w ramkach miłej opowieści z romansowym zabarwieniem. Drew (Martin Henderson) i Julia (Piper Perabo) zakochują się w sobie na dwa miesiące przed ukończeniem studiów. Razem wyruszają na podbój Los Angeles, ale w nowym środowisku ich związek zostaje wystawiony na próbę.