W Kinie

"Beowulf", reż.: Robert Zemeckis, wyst.: Angelina Jolie, John Malkovich

Za podstawę scenariusza "Beowulfa" posłużył najstarszy zachowany w języku angielskim epos. Do duńskiej osady rządzonej przez starego króla Hrothgara przybywa bohaterska drużyna Wikingów dowodzona przez Beowulfa. Ma ona uwolnić Duńczyków od gnębiącego ich od lat demona-ludojada Grendela. Jednak po zwycięskim pojedynku ze stworem okazuje się, że największe niebezpieczeństwo Beowulf ma jeszcze przed sobą. Za śmierć Grendela zamierza się bowiem zemścić jego potężna matka. Stawka jest wysoka: nagrodą za pokonanie tej dwójki będą korona, ręka pięknej królowej, a przede wszystkim wieczna sława. Dzielny Wiking nie wie jeszcze, jak straszne rzeczy będzie musiał zrobić, by podtrzymać swą legendę.

"Red Road", reż: Andrea Arnold, wyst.: Katie Dickie, Tony Curran

Jackie (Kate Dickie) pracuje jako operator w Centrum Monitoringu Miasta. Co dzień obserwuje mały wycinek świata, chroniąc ludzi, którzy wiodą swoje życie na jej oczach. Kiedy ją poznajemy, jest samotna. Jej świat składa się z godzin spędzonych przed monitorem i pospiesznego, pozbawionego uczuć seksu z żonatym mężczyzną. Pewnego dnia Jackie zostaje zaproszona na wesele. Rozmowy z rodziną, których jesteśmy świadkami, jednoznacznie wskazują na to, że w życiu Jackie wydarzyła się tragedia. Dziewczyna w niewyjaśnionych okolicznościach straciła męża i dziecko. To zdarzenie zmieniło jej codzienność w pozbawioną celu, bezsensowną egzystencję. Świat zewnętrzny jawi się Jackie już tylko przez szybę monitora. Namiętności, tragedie i zwykłe codzienne problemy osiedla Red Road już jej nie dotyczą, Jackie jest ich biernym obserwatorem. Jednak pewnego dnia rzeczywistość zza szyby prowokuje dziewczynę do działania, gdy na jej monitorze pojawia się mężczyzna z przeszłości, człowiek, którego miała juz nigdy nie spotkać... Teraz Jackie nie ma wyboru, musi stawić mu czoła.

"Zgon na pogrzebie", reż: Frank Oz, wyst: Matthew Macfadyen, Rupert Grave,

Rodzina Daniela spotyka się na pogrzebie jego ojca. Daniel usiłuje odbudować swój nadwątlony związek małżeński z Jane. Nie ułatwi mu tego przybycie z Nowego Jorku jego brata Roberta, słynnego pisarza – m.in. dlatego, że Daniel też jest pisarzem, z tym, że od dawna nie może ukończyć swej książki. Kuzynka Daniela, Martha, z nowym narzeczonym Simonem, bardzo chcą zrobić dobre wrażenie na ojcu dziewczyny. Ale zadanie to jest mocno utrudnione, bo Simon przypadkowo zażywa LSD. W dodatku na pogrzebie pojawia się zagadkowy, nieproszony gość z Ameryki, Peter, który zna pewien pilnie strzeżony rodzinny sekret...

"Michael Clayton", reż: Tony Gilroy, wyst.: George Clooney, Tom Wilkinson

Michael Clayton (George Clooney) jest specjalistą od brudnej roboty w jednej z największych kancelarii prawniczych w Nowym Jorku - Kenner, Bach&Ledeen’s. Zadaniem Claytona, którego mentorem i zleceniodawcą jest założyciel firmy Marty Bach (Sydney Pollack), jest naprawianie błędów ważnych klientów. Nikt tak jak on nie potrafi doprowadzić do umorzenia śledztwa w sprawie "niefortunnego" wypadku drogowego, mistrzowsko uciszyć skandal obyczajowy, ujawniany przez prasę, a nawet uratować wizerunek nieuczciwych polityków. Tymczasem przyszłości ogromnej firmy chemicznej U/North, reprezentowanej przez Karen Swivel (Tilda Swinton), zaczynają zagrażać zeznania innego błyskotliwego pracownika kancelarii - Arthura Edensa (Tom Wilkinson). Kolega Claytona przechodzi załamanie nerwowe i postanawia wystąpić przeciwko pracodawcom, którzy odpowiadają za poważne zanieczyszczenie środowiska. Jedyną osobą, która może zapobiec katastrofie korporacji, jest oczywiście Michael Clayton. Czy powstrzyma szlachetnie usposobionego kolegę i sprzeniewierzy się ideałom swojego ojca - policjanta? Czy po skutecznej akcji będzie mógł spojrzeć w twarz poszkodowanym przez U/North?

KSIĄŻKI:

" Jedz, módl się, kochaj", Elizabeth Gilbert, Rebis

Jeszcze przed 30. dziennikarka i pisarka Elizabeth Gilbert zdobyła wszystko, o czym może marzyć nowoczesna Amerykanka - męża, dom za miastem, ambitną pracę. Mimo to nie czuła się szczęśliwa - przeżyła głęboką depresję i zdecydowała się na rozwód. W powrocie do równowagi pomogły jej podróże i całkowita zmiana sposobu patrzenia na świat. Oto zapis tych doświadczeń.

cena: 35,50 zł

"Sekretne życie mamuśki", Fiona Neill, Sonia Draga

Lucy Sweeney, bohaterka książki, jest wiecznie zabieganą matką i żona, strażniczką domowego ogniska. Kariera zawodowa to dla niej odległe wspomnienie, minęły też miesiące, odkąd ostatnio uprawiała seks z mężem. Wszystko staje na głowie, gdy Lucy poznaje Seksownego Udomowionego Tatusia, który budzi w niej uśpione pragnienia i żądze.

cena: 29,90 zł

Najlepsze dla mężczyzny, John O'Farrell, Sonia Draga

Coś dla wiecznych chłopców i... ich partnerek. Micheal Adams wynajmuje mieszkanie wraz z trzema mężczyznami pod trzydziestkę. Całe dnie spędza w łóżku, grając w gry komputerowe. Kiedy przychodzi mu ochota, wraca potulnie do... swojej żony i dzieci żyjących w błogiej nieświadomości co do jego podwójnej egzystencji. Niestety (dla niego) przychodzi dzień, gdy oszustwo zostaje ujawnione...

cena: 29,90 zł

WYDARZENIA:

Spotkanie dla mam "Szczęśliwa mama. Kobieta.", 25 listopada, Lublin, godz. 10.30 -17.00, CHR Lublin Plaza ul. Lipowa 13

Z myślą o kobietach, które niedawno urodziły dziecko, okrzepły w swoim macierzyństwie i teraz pragną zwrócić się ku sobie: poczuć się bardziej atrakcyjne i zadbać o nowe aspekty życia, fundacja Odetty Moro- Figurskiej "Szczęśliwe Macierzyństwo" zaprasza na spotkanie ze specjalistami.

Bezpłatnych porad wszystkim mamom udzielą: lekarze, psycholodzy, dietetycy, wizażyści i styliści. Podczas indywidualnego spotkania będzie można zapytać o antykoncepcję po porodzie, skuteczną dietę, dowiedzieć się, jak zdobyć pracę po dłuższej przerwie i nie dać odczuć partnerowi, że teraz dziecko jest dla nas najważniejsze.

Te panie, które nie zdecydują się na spotkanie "twarzą w twarz" z fachowcem, będą zaproszone na pól godzinne wykłady: "Piękne zdrowe ciało" (dieta, stylista, leki odchudzające, suplementy), "Kobiece piersi" (strona fizjologiczna: optymalnie długi czas karmienia, kiedy koniec?, kiedy i jak ćwiczyć?, badania profilaktyczne, polecane zabiegi ujędrniające, kosmetyki modelujące), "Psychologia a seks" (dynamika emocji mamy, inicjacja seksualna po porodzie, wczesna antykoncepcja), "Stymulowanie rozwoju intelektualnego dziecka poprzez ruch" (jak działają ćwiczenia Denisona).