Wśród roślin, które nieźle radzą są między innymi: dracena, diffenbachia, cyklamen, maranta, skrzydłokwiat, sansewieria, nolina, afelandra i pandan. Jednak to, że dobrze znoszą trudne warunki, nie powinno nas zwalniać z obowiązku dbania o nie i zapewnienia im możliwie najłagodniejszego przystosowania się do zmian.

Nie zawsze mamy możliwość zabrania doniczek z kwiatami z parapetów znajdujących się nad grzejnikami.

• Można jednak ustawić je na izolującej podkładce z deseczki lub korka.

• Warto też ustawić doniczki na dość dużych podstawkach lub tacach z wilgotnym żwirem.

• Na grzejnikach wieszamy pojemniki z wodą i pilnujemy, aby zawsze były pełne.

• Dobrą metodą zwiększania wilgotności powietrza wokół roślin jest też ustawianie ich w większych grupach.

Nie zapominajmy również o częstym wietrzeniu pomieszczeń, dbając o to, aby rośliny nie znalazły się w strumieniu zimnego powietrza. Często powoduje to bowiem brązowienie i zasychanie brzegów liści.

Dla dobrej kondycji roślin ważne jest oczywiście podlewanie. Woda do podlewania powinna być odstała (dwa, trzy dni) lub przegotowana. Kwiaty można podlewać także niesolonym wywarem pozostałym po gotowaniu jarzyn lub ziemniaków. Wywar lub woda do podlewania powinny mieć temperaturę pokojową lub nieco wyższą, ponieważ są wtedy najszybciej wchłaniane przez korzenie.
Codziennie sprawdzamy ziemię w doniczkach i podlewamy rośliny w miarę potrzeby.

Rośliny należy starannie odkurzać, aby mogły oddychać. Duże i skórzaste liście myjemy wilgotną ściereczką albo gąbką, delikatne lub omszone omiatamy miękkim pędzelkiem. Zaniedbanym, podsychającym roślinom warto zrobić kąpiel pod niezbyt intensywnym strumieniem letniej wody.

Pamiętajmy również, że rośliny na ogół źle się czują w suchym, gorącym powietrzu i będą nam wdzięczne za codzienne zraszanie odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Można także włączać elektryczny nawilżacz powietrza.

Uwaga!

Skrzydłokwiat nie może stać daleko od okna, bo potrzebuje dużo światła. Szkodzi mu też nadmierne podlewanie.

Cyklamen - w cieple obficie kwitnie. Wymaga częstego, ale ostrożnego podlewania.

Nolina - dobrze wytrzymuje niedobór wody i światła. Może stać dalej od okna.

Dracena - wymaga umiarkowanego podlewania. Zasychające liście należy obrywać.