Psychiczna mobilizacja dla zdrowia

Energia kwiatów

Dr Bach twierdził, że choroby, które przeważnie biorą się z negatywnego stanu umysłu człowieka, można zwalczać pozytywną energią emanującą z kwiatów. Cechą zasadniczą tej energii jest wprowadzanie człowieka w stan harmonii i równowagi wewnętrznej, sprzyjającej zdrowiu.

Naturalny proces produkcji

Do produkcji tych leków nadają się tylko rośliny rosnące dziko, bo uprawiane przez człowieka tracą, według dr. Bacha, właściwości lecznicze. Aktywne energetycznie ekstrakty Bacha robi się z roślin zbieranych z terenów czystych ekologicznie. Materiał roślinny jest moczony w źródlanej wodzie, a następnie esencje są naświetlane światłem słonecznym.


Oryginalne tylko z Anglii

Ekstrakty Bacha produkuje się tylko w Centrum Bacha w Anglii. Przez twórcę zostały podzielone tak, by można było przyporządkować je pewnym grupom problemów psychicznych.

Zasady stosowania
W lekach dr. Bacha pierwotnie stosowano esencje z 38 roślin, w większości od wieków wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Żadna z tych roślin nie jest trująca. Do tego kanonu następcy dr, Bacha dodali jeszcze inne rośliny, na przykład mchy lub porosty, które wzbogaciły możliwości zastosowania.

Reklama

Bezpiecznie i naturalnie
Każdy z ekstraktów odpowiada pewnym stanom psychiki lub cechom charakteru. Można je zażywać pojedynczo lub dowolnie mieszając (do 7 składników). Stosować je mogą osoby w każdym wieku i stanie zdrowia, nawet kobiety w ciąży. Nie można ich przedawkować ani wyrządzić sobie nimi krzywdy, ponieważ są bardzo łagodne. Nie mają efektów ubocznych. Ale nie wolno ich stosować zamiast leków tradycyjnych, lecz jako terapię uzupełniającą.

Jak dobierać?

Najpierw trzeba zastanowić się nad swoim stanem psychicznym i rozpoznać przyczyny złego samopoczucia. Tylko precyzyjne określenie przyczyn i objawów dolegliwości pomoże w prawidłowym doborze esencji. Do każdej esencji jest dołączony opis stanów, na które pomaga. Ale te charakterystyki należy traktować jako wskazanie pewnego kierunku, a nie ścisłe zalecenia.

Kiedy oczekiwać poprawy?

W terapii Bacha nie ma mowy o szybkości działania, bo nie tak działają specyfiki tego rodzaju. Dlatego nie należy zniechęcać się brakiem widocznych zmian po kilku czy kilkunastu dniach. Działanie takich leków jest bardzo powolne i delikatne. Czasem zmiany można zauważyć dopiero po kilku tygodniach. A jeśli został popełniony błąd przy doborze, to poprawa może nie nastąpić w ogóle i wtedy należy zastanowić się nad zmianą esencji.

Jak stosować?
Ekstrakty dr. Bacha zażywa się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Nie bierze się ich zapobiegawczo lub profilaktycznie, gdyż nie mają takiego działania. Dziennie wystarczy zażyć dwa razy po 2-4 krople. Można wpuszczać je sobie pod język i łykać po chwili lub rozcieńczać w szklance wody i wypijać małymi łykami. Można też nacierać sobie nimi skórę za uszami i na nadgarstkach, dodawać do kąpieli lub rozpylać w pomieszczeniu. Krople przyjmuje się tak długo, jak jest to potrzebne, czasem tylko jednokrotnie, gdy ma się tzw. zły dzień. Należy je stosować aż do trwałej poprawy samopoczucia, czyli zwykle 3-4 tygodnie.

NERWY

Osika i kasztanowiec czerwony na niepokoje

Jeśli budzisz się zdenerwowana, ogarniają cię niepokoje bez powodu, jesteś nerwowa i wiecznie podminowana, najlepiej ci zrobi ekstrakt z osiki. Dzięki niemu łatwiej poznasz przyczyny swoich lęków i wyeliminujesz je. Osobom nadopiekuńczym, lękającym się o zdrowie najbliższych, ich karierę czy życie osobiste zalecany jest ekstrakt z kasztanowca czerwonego. Pomoże przyjąć rolę osoby wspomagającej, ale uchroni przed narzucaniem się, ułatwi utrzymanie dystansu. Gdy jesteś w rozpaczy i boisz się załamania, zaaplikuj sobie śliwę wiśniową, która stonizuje strach i uspokoi psychikę.

W stanach silnego strachu bez powodu i fobiach pomocny jest posłonek kutnerowaty ułatwiający radzenie sobie w stresie. Jeśli twoje lęki są słabsze i dokładnie wiesz, czego się boisz (śmierci, bezrobocia, kontaktów z ludźmi, awantury z urzędem), pomoże ci kroplik, dzięki któremu łatwiej zmierzyć się z problemami i znosić przeciwności, bo dodaje odwagi życiowej.

Niecierpek na irytację, złość i zazdrość

Rozdrażnienie, poczucie wiecznego pośpiechu, zości, a nawet chęci zemsty to uczucia, których zwalczenie nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto sięgnąć po pomoc. Ekstrakt z niecierpka pospolitego jest wskazany dla ludzi rozdrażnionych, łatwo wpadających w złość, pomoże ukoić nerwy, wyciszy i uspokoi, zwiększy cierpliwość. Osobom targanym silnymi uczuciami złości i zazdrości zaleca się ekstrakt z ostrokrzewu, który ułatwia rozwijanie współczucia dla innych, dobroci i bezinteresownej sympatii.

ZAŁAMANIA
Kolcolist, gdy czujesz sie załamana

W chwilach zmęczenia życiem i załamania spowodowanego utratą wiary we własne siły doskonały jest kolcolist, który pomaga przywrócić nadzieję na lepsze jutro i dostrzec rozwiązania problemów. Jeśli stan załamania jest poważny, dobrze dodatkowo zażywać ekstrakt z orzecha włoskiego, który wspiera w czasie dokonywania zmian i pozwala nie ulegać nastrojom.
Dla wątpiących, czy podołają trudnościom, zalecane są grab i goryczka gorzkawa.

Czerwiec, stokłosa i cerato dla pesymistów
Gdy jesteś osobą niezdecydowaną, nie wierzysz we własny osąd i często przez to cierpisz, przydadzą się czerwiec roczny i cerato. A wiecznym pesymistom siły do życia pomoże odzyskać stokłosa gałęzista.

Róża i powojnik na brak ambicji i chęci działania
Niektórym osobom brak chęci i siły, by zacząć działać i zmienić coś w swoim życiu. Nie mają w sobie dość wiary, aby dokonać zmian lub są wiecznymi marzycielami, w obliczu trudności uciekającymi w świat fantazji. Pierwszym pomoże pobudzić ambicję ekstrakt z dzikiej róży. Dla drugich jest powojnik pnący, który wzmacnia zainteresowanie realnym życiem.

Oliwka dla zmęczonych

Czasem utrata sił i chęci do życia spowodowana przepracowaniem lub chorobą jest tak wielka, że wszystko wydaje się męczące, nudne i bez znaczenia. Ekstrakt z oliwki przywraca wtedy równowagę, siły i chęci do działania. Zalecany jest więc osobom bardzo zmęczonym, dużo uczącym się studentom lub ludziom ciężko pracującym.

Pierwsza pomoc od gorczycy

Jeśli masz nagłe pogorszenie nastroju albo czujesz, że ogarnia Cię zniechęcenie lub załamanie, melancholia, zły nastrój bez przyczyny, sięgnij po ekstrakt z gorczycy polnej. Pomoże wrócić do równowagi, uświadomić sobie przyczyny stanów melancholii i przywróci radość życia. Przygnębienie zniknie, a wraz z nim ponure myśli o bezsensie życia.

Kasztan jadalny i śniedek w stanach skrajnych załamania

ozpacz i poczucie osiągnięcia skraju wytrzymałości to stany, w których nikt nie powinien zostać bez pomocy. Wtedy wskazany jest ekstrakt z kasztana jadalnego, który łagodzi napięcia i przywraca równowagę psychiczną oraz wiarę w porządek świata. Gdy dotknęły Cę przeżycia bardzo ciężkie, traumatyczne i nie możesz się po nich pozbierać, zażyj ekstrakt ze śniedka baldaszkowatego, który neutralizuje skutki silnych urazów i pomaga pogodzić się ze stresującymi przeżyciami.
Modrzew na brak wiary w siebie

W przypadkach załamań z powodu niskiej samooceny, gdy czujemy się mniej doświadczeni, mniej mądrzy i gorsi od innych, stosuje się modrzew europejski, który dodaje wiary w siebie i pewności, że jednak damy sobie radę. Dla osób uważających, że są nieudacznikami, los ich oszukuje, a ludzie wykorzystują, często przez to zgorzkniałych i złośliwych przeznaczony jest ekstrakt z wierzby białej, przywracający humor, dystans do siebie i świata. Pomaga on także wybaczać.
FRUSTRACJE

Wiciokrzew, gdy żyjesz przeszłościaą


Silne przeżycia, dramaty osobiste, ciężkie doświadczenia czasem trudno usunąć z pamięci na tyle, by nie przeszkadzały w bieżącym życiu. Osoby mocno trzymające się przeszłości mają trudności z odnalezieniem się w obecnej chwili, czują się mniej wartościowe lub dynamiczne niż kiedyś, tęsknota za minionym potrafi im odebrać chęć do życia. Wtedy niezbędny jest ekstrakt z wiciokrzewu przewiercienia, który ułatwia skupienie się na sprawach obecnych i czerpanie przyjemności z życia.

Pąki kasztanowca ułatwiają odejście od schematów
Gdy trudno uczyć C się na własnych błędach i wciąż na nowo powielasz stare złe schematy, co wywołuje u Ciebie kolejne frustracje i złość, potrzebujesz ekstraktu z pąków kasztanowca. Dzięki niemu wzmocnisz się, łatwiej skoncentrujesz i znacznie prościej będzie Ci przychodziło wyciąganie wniosków z doświadczeń, własnych i cudzych przeżyć.

Rzepik, aby stać się bardziej otwartym

Czasem chęć bycia akceptowanym sprawia, że ukrywasz swoje kłopoty pod maską uśmiechu. Choć czujesz się nieszczęśliwa, udajesz pogodną i zadowoloną. Jeśli jest to próba ucieczki przed problemami albo tłumienia swoich uczuć, to pomoże Ci rzepik pospolity. Jego działanie uwalnia od napięć wywołanych ukrywaniem kłopotów i przywraca nadzieję na pokonanie trudności.

Tysiącznik dla nieśmiałych

W walce z pasywnym sposobem zachowania, uleganiem frustracjom i cudzym naciskom pomaga ekstrakt z tysiącznika pospolitego. Wzmacnia asertywność zachowań i wspomaga odwagę potrzebną do wyrażania potrzeb. Przynosi ulgę ludziom nieśmiałym, którzy nie umieją stanowczo bronić swoich poglądów, ulegają innym, ale są na siebie za to źli.

Wiąz pomoże perfekcjonistce
Przygniata Cię niepokój, że mogłabyś czegoś nie zrobić, albo masz poczucie, że nie zdążasz z wypełnianiem obowiązków, bo masz ich już za dużo, czujesz się wyczerpana, ale nie umiesz powiedzieć sobie stop? Ekstrakt z wiązu pomoże racjonalnie ocenić możliwości i ustalić priorytety. Przy dużej skłonności do perfekcjonizmu warto dodać jeszcze ekstrakt z dodatkiem wody źródlanej ułatwiający odrzucanie krępujących zasad, przywracający samokontrolę i elastyczność myślenia. Dab dla pracoholiczki Jeśli twoje poczucie obowiązku jest tak silne, że nie jesteś w stanie wypoczywać, czujesz się wiecznie niezastąpiona i odrzucasz próby pomocy, choć czujesz się tym sfrustrowana, a twoi bliscy uważają cię za pracoholiczkę, skorzystaj ze wsparcia ekstraktu z dębu szypułkowego. Dąb umożliwi ci spokojne znoszenie stresów i zmniejszy potrzebę nieustannej pracy. A przy tym pozwoli odczuwać radość z dobrze wykonanych obowiązków.
BRAK TOLERANCJI
Buk ułatwi zrozumienie

Brak tolerancji to cecha, która bardzo utrudnia życie. Gdy trudno ci akceptować innych za ich myślenie, wygląd czy poglądy, to znak, że potrzebujesz ekstraktu z buka pospolitego. Da ci szansę na osiągnięcie większej empatii, wyeliminowanie złości i spokoju w ocenie cudzych błędów lub odmienności.

Winorośl dla lubiacych dominować
Za to Ci, którzy są uparci, uważają się za nieomylnych, mają skłonność do podporządkowywania innych sobie i domagają się od nich bezwzględnego posłuszeństwa, powinni zażywać winorośl, ułatwiającą wypracowanie w sobie współczucia i szacunku dla innych osób i poglądów. Jeśli masz już dosyć swojej zaborczości, a bliscy i znajomi uważają, że zbyt mocno ingerujesz w ich życie, kontrolujesz i pouczasz wszystkich wokół, zainteresuj się ekstraktem z cykorii podróżnika. Ułatwi Ci godzenie się z tym, że inni ludzie mają swoje życie.Orzech dla zbyt opiekuńczych
Ekstrakt z orzecha włoskiego to doskonały sojusznik w chwilach ważnych zmian w życiu, wtedy gdy podejmujesz się porzucić stare przyzwyczajenia, gdy zmieniasz miejsce zamieszkania lub stan cywilny albo wybierasz się w podróż do innej strefy klimatycznej. Ułatwia przystosowanie się do nowych okoliczności, sytuacji i ludzi, wspomaga tolerancję dla wszelkich inności.
Jabłoń dla samoakceptacji

Ekstrakt z jabłoni płonki zalecany jest osobom czującym się źle z własnym ciałem, nieakceptującym swojej fizyczności i seksualności. Osoby takie odrzucają siebie z powodu wstydzenia się swoich potrzeb seksualnych, niedoskonałości lub chorób, może to prowadzić do rozwoju nerwic, natręctw i odrzucenia siebie. Ekstrakt łagodzi te uczucia, pozwala pogodzić się z własnym ciałem i poradzić sobie z negatywnymi myślami na swój temat.

TRUDNY CHARAKTERSosna na poczucie winy

Gdy masz wrażenie, że świat obwinia cię o wszystko i bez mała wobec każdego czujesz się winna, sięgnij po ekstrakt z sosny pospolitej. Zwłaszcza jeśli twoje wyrzuty sumienia są bezpodstawne i nie ma sensu branie na siebie roli wiecznej cierpiętnicy. Ekstrakt z sosny, przeznaczony dla ludzi cierpiących z powodu poczucia winy, pomoże uwolnić się od tego przytłaczającego uczucia i uznać się za godną cudzego zaufania i szacunku.
Wrzos ułatwi relacje z innymi

Gdy masz bardzo emocjonalną naturę, wpadasz w zmienne nastroje, zastanów się, co leży u podstaw tego stanu rzeczy. Jeśli to dlatego, że jesteś silnie skoncentrowana na sobie, zajmują cię tylko twoje problemy, chcesz być zawsze w centrum uwagi i przez to nie umiesz wejść w zdrowe relacje z innymi, to pomocny będzie ekstrakt z wrzosu pospolitego. Jego działanie ułatwia wzmocnienie w sobie zainteresowania innymi ludźmi, umiejętności słuchania i wycisza rozhuśtane uczucia.

Okrżnica bagienna doda luzu

Ekstrakt z okrężnicy bagiennej to specyfik przeznaczony dla osób z natury wprawdzie spokojnych, ale w gruncie rzeczy o bardzo trudnym charakterze, sztywnych, tych, którzy mają trudności z wyrażaniem emocji. Takich, którzy z trudem kontaktują się z ludźmi, bo ludzie ich nudzą, a więc samotnych i zamkniętych w sobie. Ekstrakt z okrężnicy pomaga wyzwolić w sobie sporo ciepła i chęci zrozumienia ludzi, ułatwia otwarcie się na sprawy zewnętrzne i bycie na luzie.

Werbena ochroni przed huśtawką nastrojów

Jeśli jesteś osobą aktywną, lubisz się we wszystko angażować, a w związku z tym dotykają cię niepowodzenia i rozczarowania, co źle wpływa na twoją psychikę, zastosuj ekstrakt z werbeny. Pomoże ci on uspokoić się, ale nie zmniejszy twojej chęci działania. Werbena wzmacnia racjonalność myślenia, poczucie wewnętrznego dystansu, chroni przed zmiennością nastrojów i ułatwia relacje z ludźmi. Kasztanowiec na klopoty z koncentracja Kiedy nie możesz skupić się z powodu niechcianych wspomnień i utrudnia ci to życie, wywołuje stany napięcia, bezsenność, czasem nawet irytację, zażyj ekstrakt z kasztanowca. On sprzyja odzyskaniu spokoju umysłu, a przy tym wspomaga proces kontroli myśli i wspomnień.Prostota i uniwersalność

Stosowanie terapii kwiatowych nie wymaga praktyki medycznej. Wystarczy umiejętność wczuwania się w psychikę, odczytywania jej sygnałów i wrażliwość na wszelkie zmiany.

Australijska konkurencja

Esencje kwiatowe są również produkowane w Ameryce Północnej i w Australii. Australijski lekarz Ian White stworzył swoją koncepcję leczenia energią kwiatów. Przy produkcji niezbędnych do niej specyfików używa tylko kwiatów rosnących dziko w Australii. Esencje z buszu Australijskie esencje to 67 unikalnych koncentratów kwiatowych z roślin typowych dla australijskiego buszu. Sprzedawane są w postaci 18 gotowych specyfików kwiatowych dopasowanych do określonych potrzeb i przeznaczonych do stosowania w najczęściej powtarzających się problemach. Polski kontynuator Jest także polski kontynuator tego nurtu leczenia. Pracujący od kilkunastu lat w Niemczech lekarz Eugeniusz Drzymulski z powodzeniem uczy stosowania esencji kwiatowych.