„Pracownik przetwórni owocowo-warzywnej, kucharz, pomocnik kucharza, kierownik stołówki, cukiernik, rzeźnik, pracownik działu zaopatrzenia - referent, masarz, magazynier, sprzątaczka, stolarz, hydraulik, malarz pokojowy, elektryk, ślusarz, praczka, pracownik magla, krawcowa, dziewiarka, pielęgniarka, pielęgniarka środowiskowa, opiekunka w żłobku, przedszkolanka, nauczycielka - w tylu zawodach pracuje codziennie tak zwana kobieta niepracująca…” - tak już w roku 2005 pisała Gazeta Wyborcza.

Reklama

Ekonomiści szacują, że średnia wartość pracy wykonywanej przez tzw. gospodynię domową wynosi 2 tys. złotych. Tymczasem kobieta, która zdecydowała się na poświęcenie się prowadzeniu domu, wychowaniu dzieci, nierzadko również na sprawowanie opieki nad osobami chorymi bądź niedołężnymi pozostaje bez własnych świadczeń zdrowotnych i zabezpieczenia emerytalnego.

Pojawiają się propozycje zmian tego stanu rzeczy. W to szczególne święto, jakim jest Dzień Matki, Fundacja Mama chce zapytać o dalsze losy projektów dotyczących domowej pracy kobiet, a także wspólnie z zaproszonymi gośćmi szukać nowych rozwiązań w tej sprawie.

26 maja odbędzie się dyskusja "Matki. Żony. Gospodynie? Debata o domowej pracy kobiet" organizowana wspólnie z Instytutem Obywatelskim. 26 maja, środa, klub Grawitacja, ulica Browarna 6, Warszawa. Start o godzinie 17.30

Po debacie, o godz. 19, odbędzie się wernisaż Izabeli Moczarnej Pasiek "Panna z dzieckiem". Projekt przedstawia kobiety, które z różnych względów nie wyszły za mąż za ojców swoich dzieci, często zmagające się z małomiasteczkowym ostracyzmem. Więcej o tej artystce znajdziesz tutaj