Uwaga na portfele! Kobiecy dotyk sprzyja podejmowaniu większego ryzyka finansowego. Psychologowie mają na to swoje wytłumaczenie. Ich zdaniem w grę wchodzi skojarzenie z dotykiem matki w dzieciństwie. To on zapewniał poczucie bezpieczeństwa i zachęcał do odważniejszego poznawania świata.

Zależność między fizycznym kontaktem a podejmowaniem ryzyka przez dorosłych postanowili zbadać Jonathan Levav z Columbia University i Jennifer J. Argo z Uniwersytetu Alberty. Eksperyment obejmował inwestowanie pieniędzy i gry hazardowe. Badani przed podjęciem tych działań brali udział w powitaniu. Witającą strona była kobieta lub mężczyzna, a w grę wchodziło uspokajające dotknięcie w ramię, uścisk dłoni lub powitanie słownie pozbawione kontaktu fizycznego.

Okazało się, że dotykani ludzie doznawali większego poczucia bezpieczeństwa i podejmowali większe ryzyko od pozostałych. Warunek był jeden: dotykała ich kobieta. Im bliższy kontakt fizyczny tym więcej badani nabierali odwagi. Efekt był silniejszy w przypadku poklepania po ramieniu niż podczas uściśnięcia dłoni.

Wygląda na to, że na kobiecy dotyk człowiek reaguje tak samo jak niemowlę i małe dziecko. Ewentualną pustkę w portfelu odczuje jednak dorosły...