Inne
Reklama

Eksperymentu weryfikującego zasadność stereotypów związanych z płcią i kolorem włosów podjęli się młodzi badacze z irlandzkiego Drumcree College. Sięgnęli po nietypowe metody badań. Badane brunetki, blondynki i rude poddawane były między innymi sprawdzającemu wybuchowość łaskotaniu ptasim piórem lub poproszone o wypełnienie kwestionariusza ze śmiesznymi pytaniami, który miał sprawdzić poczucie humoru badanych uczennic.

WSZYSTKO SIĘ SPRAWDZA W PRAKTYCE

Co wykazały te badania wykonane na setkach uczniów? To, że stereotypy te są jak najbardziej prawdziwe! Brunetki potwierdziły swoją opinię zbyt poważnych nudziar – nudnymi i bez dystansu okazało się aż 59 proc. z nich. Rudzielce zgodnie z obiegową opinią okazały się pełne temperamentu – ponadprzeciętną wybuchowość zaprezentowało aż 75 proc. z nich. Najgorsze stereotypowe skojarzenie ze swoim kolorem włosów potwierdziły też "głupie" blondynki. Jak przystało na etatowe idiotki, 64 proc. z nich wypadło poniżej przeciętnej w testach na IQ…

Inne

czytaj dalej...
Niestety, a może na szczęście badania przeprowadzone przez tych nastoletnich uczniów nie mają zbyt dużej wartości naukowej. Każda z badanych grup była bowiem poddana tylko testowi odnoszącemu się do jej stereotypowych cech. I tak rudzielce łaskotano piórem, brunetki pytano o poczucie humoru a blondynkom mierzono inteligencję.
Jak zdradza Eimear Creaney, 14-letnia uczennica, która współtworzyła badanie, nie tylko koleżanki z ławki, ale również część nauczycieli poddała się testom. „Nie było głupich nauczycieli, ale znaleźli się nudni jak też temperamentni” – zdradza młoda pani badacz.