Inne
Reklama

Pewien varsavianista stwierdził, że gdyby Warszawa nie była kobietą, nigdy nie podniosłaby się po wojnie. Walcząca, niezłomna, kapryśna, brzydka i piękna, przedsiębiorcza - oto kobieca twarz tego miasta. Poznajmy ją bliżej.

Jak mówią organizatorki, festiwal nie jest próbą feminizacji miasta, tylko ukłonem w stronę kobiet Warszawy. Warszawa widziana oczami kobiet - pełnych gracji, ambicji i woli życia - to zupełnie nowe miasto. Nie powinnyśmy mieć oporów przed czerpaniem siły i wiary z doświadczeń innych kobiet, swoich matek, babek, wybitnych warszawianek – przekonują. Wiele kobiet, któe tu przyjechały, nie identyfikują się z tym miejscem. Czy można to zmienić? Można!

GŁĘBOKO W KOBIECEJ... SZAFIESkoro mowa o kobiecie, nie może zabraknąć głębokiego nura do kobiecej szafy. Głębokiego, bo w programie film dokumentalny „Szafa polska 1945-89” i multimedialny przegląd kobiecych szaf i torebek dekada po dekadzie – spotkanie z udziałem wybitnych projektantek mody. Wskrzeszony zostanie m.in. Dom Mody Hersego w przedwojennej Warszawie, Dom Mody "Ewa" w powojennej Warszawie, ciuchy na Placu Szembeka, stadion Skry i X-lecia. Przypomniane zostaną sylwetki wyjątkowych kobiet mody polskiej: nieżyjącej już Jadwigi Grabowskiej (zwanej polską Coco Chanel) oraz Barbary Hoff i Grażyny Hase, które zaszczycą wieczór swoją obecnością. Ponurkować w cudzych szafach będzie można w ramach 6-godzinnego Ciuch Exchange.

czytaj dalej...
PRZYJ DZIEWCZYNO I BĄDŹ PRZEDSIĘBIORCZA

Nie można uciec od spraw poważniejszych. Kim jest przedsiębiorcza warszawianka? – zastanowią się uczestniczki dyskusji prowadzonej przez Sylwię Chutnik. Jaka jest warszawianka I dekady XXI wieku? – odpowiedzią będzie video-ankieta przeprowadzona wśród znanych i mniej znanych mieszkanek stolicy. To, co ważne w kobiecości, znajdzie swój wyraz w programie artystycznym: - monodramie Aliny Czyżewskiej zatytułowanym "Dziewictwo", monodramie "Przyj, dziewczyno, przyj" teatru Rondo ze Słupska i koncercie Katarzyny Fedorowicz. A skoro "girls just wanna have fun" (jak śpiewała Cyndi Lauper, nie zabraknie imprez tanecznych.

Gośćmi festiwalu będą między innymi Barbara Hoff (projektantka mody), Grażyna Hase (projektantka mody), Bogumiła Wander (prezenterka telewizyjna), Natalia Jaroszewska (projektantka mody), Anna Straszewska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Andrzej Depko (seksuolog), Agata Nowicka (Endo), Maria Strzelecka (projektantka, aktorka), Anna Plewicka (sklepokawiarnia Mufka), Zuzanna Ziomecka (wydawca, dziennikarka), Agata Passent (felietonistka, dziennikarz) oraz Joanna Erbel (socjolożka). Szczegółowy program znajdziesz na stronie: http://warszawajestkobieta.blox.pl Organizatorkami są Kinga Sochacka i Katarzyna Kazimierowska z Fundacji Działań Kulturalnych i Społecznych