Boazerii nie warto się pozbywać, myśląc, że to przeżytek. Relikt PRL-u, wtedy kładziony w przedpokojach, korytarzach, a nawet w pokojach, kuchniach czy na sufitach, dziś przeżywa renesans. Znana niemiecka projektantka, Elaine Andrea Herrmann, podkreśla, że
drewniane listewki są stale modne i mają uniwersalny charakter.

Reklama

Trend na powierzchnie listwowe, który obecnie przeżywamy, ma swoje korzenie w starożytności. Ten motyw był podejmowany na nowo we wszystkich epokach sztuki, czy to w klasycyzmie, neoklasycyzmie czy historyzmie - uzasadnia ponadczasowość boazerii, paneli czy lameli projektantka.

Zalety boazerii

Boazeria zapewnia ciepło w mieszkaniu, więc mniej kosztuje nas ogrzewanie zimą. Latem dobrze izoluje od ciepła. Dzięki drewnianym dodatkom mieszkanie wydaje się przytulniejsze. Minusem jest osadzający się w łączeniach kurz i brud, dlatego trzeba regularnie boazerię czyścić. Co najmniej raz w miesiącu ją odkurzyć, a przed świętami także umyć.

Reklama

Niezależnie, czy chcemy tylko odświeżyć, czy odmalować boazerię, najpierw musimy ją oczyścić z kurzu i innego brudu. Najpierw odkurzamy boazerię, używając wąskich końcówek. Następnie, jeśli boazerię tylko odświeżamy, używamy wody z dodatkiem tłuszczu. Jeśli zaś zamierzamy ją malować, musimy ją umyć i odtłuścić.

Reklama

Jak umyć boazerię

Boazeria nie lubi wody, więc tylko ją przecieramy wilgotną szmatką. Powinna być nasączona roztworem wody, octu i oliwy (w równych proporcjach, to jest np. po pół szklanki wody, octu i oliwy). Na koniec przecieramy suchą szmatką.

Możemy też użyć mydła czy płynu do mycia podłóg drewnianych olejowanych (stosuje się proporcje podane na konkretnym produkcie).

Jak odświeżyć boazerię

Boazeria odmalowana np. na biały kolor wygląda modnie. Zabieg jest też dużo tańszy i nie wiąże się z generalnym remontem. Po zdjęciu boazerii musimy nie tylko odmalować ściany, ale uprzednio położyć gładzie, a czasami także ukryć kable w ścianie, jeśli biegną tuż pod boazerią (co jest częste). Dużo mniej pracy i nakładów finansowych wymaga renowacja starej boazerii. Można to z łatwością zrobić samemu.

 • Najpierw boazerię odkurzamy i ścieramy papierem ściernym. Ponownie odkurzamy i myjemy mydłem malarskim (rozcieńczamy je z ciepłą wodą wg proporcji podanych na opakowaniu). Możemy też przetrzeć boazerię benzyną ekstrakcyjną. Wycieramy do sucha.
 • Następnie szpachlujemy boazerię w miejscach ubytków. Wybieramy szpachlę szybkoschnącą, ale i tak trzeba odczekać 24 godziny, aż wyschnie. Nadmiar ścieramy papierem ściernym lub szlifierką. Odkurzamy.
 • Usuwamy okoliczne sprzęty. Podłogę zabezpieczamy farbą malarską.
 • Nakładamy pierwszą warstwę farby do drewna. Możemy wybrać barwę do drewna akrylową np. satynową lub kredową, która będzie wymagała później polakierowania. Farba kredowa wymaga najmniej dokładnego starcia papierem ściernym starej boazerii, ale jest droższa niż akrylowa. Łatwo się ściera, więc trzeba ją zabezpieczyć lakierem.
 • Malując, używamy wałka szerokości deseczek lub płaskiego pędzla, także szerokości deseczek. Nadmiar farby wycieramy o kuwetę malarską. Gdy pomalujemy deski, mniejszym pędzelkiem, malujemy rowki między nimi.
 • Po 24 godzinach nakładamy drugą warstwę farby. Jeśli chcemy farbę lakierować, także należy odczekać 24 godziny. Zimą czas wysychania warstw może być nawet dłuższy.
 • Jeśli chcesz uzyskać rustykalny efekt typu shabby chic (podcierany), zastosuj transparentną białą bejcę. Nada lekko biały kolor drewna, ale jego faktura będzie bardziej widoczna, jak przy farbie akrylowej czy kredowej. Pamiętaj jednak, aby bejca dobrze wyglądała, musisz bardzo dokładnie, deseczka po deseczce, usunąć papierem ściernym stary lakier.
Boazerię można odmalować na dowolny kolor inny niż naturalne drewno (fot. Pinterest) / Materiały prasowe

Oczywiście można pomalować boazerię na inny kolor niż biały, ale pamiętaj, że wąskie deski optycznie zmniejszają pomieszczenie, a biel je powiększy. Poza tym biel wygląda elegancko i schludnie. Pomalowanie boazerii to naprawdę świetny sposób na nadanie powierzchni świątecznego wyglądu, stosunkowo niewielkim kosztem.

Modne aranżacje

Boazeria będzie modna pod warunkiem, że będzie inaczej pomalowana niż było to praktykowane w PRL-u. Warto zainspirować się stylem skandynawskim czy prowansalskim.

 • Boazeria w stylu skandynawskim najczęściej ma biały kolor z charakterystycznymi przecierkami. Taka boazeria to jeden z niewielu dekoracyjnych elementów dość surowych powierzchni.
 • Boazeria prowansalska często występuje w odcieniach szarości lub mięty. W takich aranżacjach często szafki mają fronty zrobione z boazerii dlatego jeśli macie szafki czy szafy zrobione z boazerii to także warto je zostawić. W ramach renowacji można im wymienić uchwyty np. na modne obecnie porcelanowe gałki.
 • Jeśli nie podoba ci się wyżej wymieniona kolorystyka, to możesz postawić na styl rustykalny, który sięga po pastelowe odcienie np. lila fiolet czy błękit. W stylu boho królują zgaszone kolory natury jak oliwka czy delikatne beże, zaś vintage stawia na pudrowy róż czy brudne, zgaszone pastele.
 • W bardzo nowoczesnych wersjach boazeria jest malowana na dwa kolory np. biało- czarna. Kolory nanoszone są naprzemiennie, co druga deseczka. Jednak naszym zdaniem jest to męczące dla oczu i wizualnie zbyt nachalne.
Boazerię można odnowić w stylu prowansalskim, rustykalnym, boho czy vintage. Styl zależy od ciebie. Każdy z nich jest na topie! (fot. Pinterest) / Materiały prasowe