Pieczywo nie musi być czerstwe na drugi dzień. Istnieje metoda na przechowywanie pieczywa, która jest niezwykle skuteczna. Czy wiesz, że chleb można przechowywać w lodówce?

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Gdzie przechowywać chleb?

Reklama

Lodówka może okazać się zbawienna w przechowywaniu pieczywa, zwłaszcza gdy jest upalnie i wilgotno, ponieważ w takich warunkach pieczywo szybko pleśnieje. Przechowywanie go w lodówce zapobiega rozwojowi pleśni i pozwala utrzymać świeżość na dłużej. Poza tym lodówka świetnie nadaje się do przechowywania chleba na zakwasie. Ten rodzaj chleba ma większą wilgotność i jest bardziej podatny na pleśnienie, a lodówka pomaga w zachowaniu jego świeżości.

Jak przechowywać chleb w lodówce?

Aby przechowywanie chleba w lodówce było skuteczne, należy zastosować odpowiednie opakowanie (szczelne pojemniki lub specjalne woreczki do przechowywania pieczywa). Można też owinąć chleb w folię spożywczą lub aluminiową, aby zapobiec jego wysychaniu. Temperatura w lodówce powinna być ustawiona na optymalny poziom (około 4 stopnie Celsjsusza). Zbyt niska temperatura może przyspieszyć proces czerstwienia. Chleb w lodówce najlepiej jest przechowywać przez kilka dni. Jeśli planujemy dłuższe przechowywanie - powinniśmy rozważyć jego zamrożenie.

Gdzie przechowywać pieczywo?

Oczywiście lodówka nie jest jedynym miejscem, gdzie można przechowywać pieczywo. Nadaje się do tego również tradycyjny chlebak. Powinien być on jednak drewniany i powinien umożliwiać naturalną cyrkulację powietrza oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Do przechowywania pieczywa nadają się też płócienne lub lniane worki (naturalne materiały pozwalają pieczywu oddychać, co zapobiega nadmiernemu wilgotnieniu i pleśnieniu).

Idealne rozwiązanie, jeśli chcesz przechowywać chleb przez dłuższy czas, jest – jak wspomnieliśmy wyżej – zamrażanie. Zamrażaj chleb w szczelnych woreczkach lub folii spożywczej, a następnie rozmrażaj w takiej ilości, jakiej potrzebujesz!