Lawenda (Lavandula) - piękna roślina rodem ze słonecznej Prowansji

Lawenda to znana w Polsce roślina. Jest ona chętnie uprawiana, bowiem ma niewielkie wymagania siedliskowe. Lawenda obecnie występuje w ponad pięćdziesięciu odmianach ozdobnych. Do tego należy dodać nowe krzyżówki ozdobne, pojawiające się właściwie co rok. W naszym klimacie najlepsze są odmiany mrozoodporne. To właśnie te gatunki lawendy dobrze rosną w naszym umiarkowanym klimacie. W Polsce spotykane są głównie cztery gatunki tej rośliny:

  • lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
  • lawenda francuska (Lavandulastoechas)
  • lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia)
  • lawenda wielodzielna (Lavandula multifida).
Reklama

Lawenda kojarzona ze słoneczną Prowansją, słynącą z rozległych pól lawendowych. Jej drobne, fioletowe kwiaty to ozdoba każdego ogrodu. Lawenda jest sadzona nie tylko w przydomowych ogrodach czy jako element zieleni miejskiej. Z powodzeniem jest ona również uprawiana na większych obszarach. Pola lawendy to nie tylko miejsca upraw tej rośliny, która następnie jest zbierana i wykorzystania w celach przemysłowych. To także piękny plener na sesje fotograficzne.

Lawenda to cenna roślina także pod kątem medycyny i kosmetologii. Najchętniej wykorzystywanym surowcem zielarskim są kwiatylawendy. Związki zawarte w tej roślinie, w tym znany olejek lawendowy, mają szerokie zastosowanie dla zdrowia i urody. Woreczkizsuszonąlawendą to także pachnący element wystroju wnętrz odstraszający mole, który warto go mieć w każdej szafie.

Najchętniej wykorzystywanym surowcem zielarskim są kwiaty lawendy. / ShutterStock
Reklama

Jak wygląda lawenda. W naszym umiarkowanym klimacie krzewy lawendy osiągają wysokość między 50 a 80 cm. Najwyżej sięgają jej kwiatostany położone na końcu bezlistnych łodyg. Kwiatylawendy są bardzo małe ale liczne. Grupują się w kwiatostany wyglądające jak kłosy. Kwiaty tej rośliny są nie tylko w odcieniach fioletu, ale także mogą być: błękitne, białe, niebieskie, szafirowe czy też w odcieniach różu. Liście lawendy są zazwyczaj szarosrebrzyste (szarozielone) i często mają włoski.

Kiedy kwitnie lawenda. Okres kwitnienia lawendy zaczyna się w naszym klimacie od czerwca lub początku lipca. Czas ten zależy od regionu i warunków atmosferycznych. Koniec kwitnienia lawendy przypada na sierpień.

Jak przedłużyć kwitnienie lawendy

Jeśli chcemy aby nasza lawenda pięknie i długo kwitła, ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Takimi zabiegami są m.in.: letnie przycinanie lawendy oraz odpowiednie nawożenie.

Letnie cięcie lawendy jest to zabieg przeprowadzany po okresie kwitnienia tej rośliny. Wykonuje się go od lipca do końca sierpnia – chociaż często polecany jest lipiec. Zabieg ten ma na celu podbudzenie rośliny do ponownego kwitnienia jeszcze w tym roku. Warto przycinać lawendę tuż po kwitnieniu, bowiem za późne przycięcie krzewinki powoduje jej gorsze zimowanie.

Przy cięciu letnim – podobnie jak przy wiosennym - skracamy wszystkie pędy lawendy o około 1/3 długości. Dla ułatwienia możemy ciąć nad drugą parą młodych liści. Warto pamiętać o tym, że zabieg cięcia wykonywany jest wyłącznie dla pędów ulistnionych, które nie są zdrewniałe. Ważne jest także, by po okresie kwitnienia usuwać także przekwitające kwiatostany. Na koniec, po zakończeniu zabiegów przycinania podlewamy roślinę odpowiednim nawozem przeznaczonym dla tego gatunku.

Nawóz dla lawendy ze skorupek jaj.Lawendę możemy dodatkowo wzmocnić naturalnym, ekologicznym nawozem. Lawenda lubi podłoże o odczynie zasadowym, które zawiera wapń. Zatem, jeżeli chcemy, żeby nasze krzewy lawendy pięknie rosły, możemy sami zrobić nawóz ze skorupek jaj. W tym celu wykorzystujemy skorupki po jajkach, które były gotowane w wodzie bez jakichkolwiek przypraw ani dodatków. Skorupki na początku suszymy, a następnie dokładnie rozdrabniamy. W takiej formie mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby. Nawóz ze skorupek sprawia, że lawenda będzie wyglądać pięknie. Działa bowiem na roślinę wzmacniająco. Dzięki temu lawenda może kwitnąć jeszcze przez wrzesień aż do października.