Dlaczego warto odstraszać gołębie? Choć gołębie mogą wydawać się sympatyczne, ich obecność na balkonie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim, ptaki te przenoszą różnego rodzaju choroby, takie jak: ornitoza, salmonelloza, ptasia grypa czy toksoplazmoza. Ponadto, ich odchody są nie tylko nieestetyczne, ale również niszczą elewacje budynków, a nawet mogą prowadzić do naruszenia ich struktury. Gołębie mogą również niszczyć rośliny i utrudniać utrzymanie porządku na balkonie.

Reklama

Skuteczne metody odstraszania gołębi

Usuń źródła pożywienia. Gołębie często przylatują na balkony w poszukiwaniu jedzenia. Ważne jest, aby nie zostawiać resztek jedzenia, okruchów czy śmieci, które mogą przyciągać ptaki. Regularne sprzątanie balkonu to podstawa.

Zastosuj metody odstraszające. Dźwięki, błyski czy ruch mogą skutecznie odstraszyć gołębie. Można zainwestować w specjalne dzwonki, wiatraczki, folię aluminiową lub inne urządzenia emitujące dźwięki i światło, które będą drażnić ptaki. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju makiety ptaków drapieżnych, które mogą odstraszyć gołębie.

Zainstaluj siatkę na balkonie. To jedna z najskuteczniejszych metod, która fizycznie uniemożliwia ptakom dostęp do balkonu. Siatki są łatwe w montażu i dostępne w różnych rozmiarach.

Użyj środków chemicznych. W ostateczności można sięgnąć po specjalne środki chemiczne, które odstraszają gołębie. Należy jednak pamiętać, że powinny być one stosowane zgodnie z instrukcją i z zachowaniem ostrożności.

Reklama

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Jest kilka skutecznych sposobów

Najważniejsze jest, aby zacząć działać jak najszybciej, gdy tylko zauważymy, że gołębie regularnie odwiedzają nasz balkon. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Nie należy czekać, aż ptaki zbudują gniazdo czy złożą jaja.

Odstraszenie gołębi a prawo

Działając przeciwko gołębiom, należy pamiętać o przepisach prawa. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody usuwanie gniazd ptasich jest możliwe tylko w określonych terminach, od 16 października do końca lutego.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie