Wzdęcia – powszechny problem Polaków

Wzdęcia są powszechnym problemem trawiennym, który może powodować dyskomfort i ból brzucha. Wzdęcie, bębnica (łac. meteorismus) jest objawem chorobowym, związanym z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. To jeden z najczęściej występujących objawów ze strony układu pokarmowego. Jest on odczuwany jako poczucie wypełnienia jelit gazem.

Wzdęcia występują, gdy gazy, takie jak azot, tlenek węgla, wodór i metan, gromadzą się w przewodzie pokarmowym, powodując rozdęcie brzucha i uczucie napięcia. Mogą być wywołane przez wiele czynników. Do przyczyn wzdęć zaliczyć można np.: złe nawyki żywieniowe, nadmierne spożycie gazowanych napojów, obfite posiłki, nietolerancję pokarmową, stres, infekcje jelitowe i różne inne schorzenia trawienne.

Reklama

Domowe sposoby na wzdęcia

Pomimo faktu, że wzdęcia mogą być naprawdę uciążliwe, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i zapobieganiu gromadzeniu się nadmiaru gazów w jelitach. Oto kilka skutecznych metod na radzenie sobie ze wzdęciami w domowym zaciszu:

  • Herbatki ziołowe. Napary z ziół takich jak mięta pieprzowa, anyż, kminek, koperek czy imbir mogą pomóc w łagodzeniu wzdęć i wspomagać proces trawienia. Zioła te posiadają właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne, które mogą pomóc w złagodzeniu napięcia jelitowego i ulżeniu w przypadku dyskomfortu. Dzięki ich stosowaniu ilość powstawania gazów jelitowych będzie znacznie mniejsza, a ich usuwanie łatwiejsze.
  • Z problemem wzdęć pomoże nam także napar z goździków. Wystarczy albo jedna łyżeczka całych goździków, albo też 2 łyżeczki goździków mielonych. Goździki wsypujemy do kubka i zalewamy szklanką (250 ml) gorącej wody. Napar pozostawiamy albo na 2 minuty (w przypadku goździków mielonych), albo na około 8 minut (w przypadku użycia całych goździków). Po przestudzeniu napar wypijamy - każdorazowo stosując około 100 ml tej mikstury. Tak przygotowaną herbatkę pijmy 2 razy dziennie.
  • Probiotyki. Regularne spożywanie żywności zawierającej probiotyki, takie jak np.: jogurt naturalny, kefir, kiszonki może pomóc nam w przywróceniu równowagi flory bakteryjnej w jelitach i poprawić proces trawienia. Probiotyki wspierają zdrową florę bakteryjną w jelitach, co może zmniejszyć produkcję gazów i złagodzić wzdęcia.
  • Regularna aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, joga, pływanie czy jazda na rowerze, mogą pomóc w pobudzeniu perystaltyki jelit i przyspieszyć trawienie. Aktywność fizyczna może również zmniejszyć napięcie w jelitach i poprawić krążenie krwi w obrębie przewodu pokarmowego. A to może przyczynić się do redukcji wzdęć.
  • Picie dużej ilości wody. Spożywanie odpowiedniej ilości wody może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz wzmocnić procesy trawienne. Woda pomaga w rozpuszczaniu pokarmów oraz transportowaniu ich przez jelita, co może przeciwdziałać gromadzeniu się gazów i zmniejszać ryzyko wystąpienia wzdęć.
  • Unikanie nadmiernego spożycia słodyczy i tłustych potraw. Produkty bogate w cukry proste i tłuszcze mogą spowalniać proces trawienia oraz zwiększać ryzyko wzdęć. Ograniczenie spożycia słodyczy, przetworzonej żywności oraz tłustych potraw może pomóc w zapobieganiu problemom trawiennym i poprawić ogólną kondycję jelit.

Pamiętaj, że jeśli wzdęcia są uciążliwe, często się pojawiają lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą być bowiem sytuacje, w których domowe sposoby radzenia sobie z problemem będą niewystarczające. W niektórych przypadkach wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń trawiennych, które wymagają specjalistycznej diagnozy i leczenia.