Kleszcze – bardzo małe, niebezpieczne pajęczaki

Kleszcze (Ixodida) to pajęczaki z podgromady roztoczy. Zalicza się do nich obecnie około 900 gatunków. Te małe stawonogi mają owalne lub okrągławe ciało o długości maksymalnie 3 cm. Przy czym większość z nich nie przekracza 15 milimetrów.

Kleszcz żywi się krwią, m.in. człowieka. Jest on czasowym zewnętrznym pasożytem człowieka oraz innych kręgowców. Ciało głodnego kleszcza jest spłaszczone grzbieto-brzusznie (tzn., że patrząc na głodnego kleszcza z boku wyda nam on się bardzo płaski). Gdy zaś jest on najedzony, jego ciało jest nieco bardziej wypukłe. Kleszcz może mieć wielu żywicieli.

Reklama
Kleszcze atakują także naszych pupili. Pies może być żywicielem tego pasożyta / ShutterStock

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne i gdzie można je spotkać?

Te drobnych rozmiarów pajęczaki mogą być wektorami (czyli naturalnymi przenośnikami) różnych patogenów chorobotwórczych. Te zaś wywołują choroby pierwotniakowe, bakteryjne czy wirusowe takie jak np.: bolerioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme), anaplazmoza, gorączka Q, tularemia czy gorączka krwotoczna Ebola. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie żyją dane gatunki. Choć kleszcze preferują klimaty tropikalny i subtropikalny, to dobrze czują się również – niestety – w naszej umiarkowanej strefie klimatycznej. W Polsce występuje 19 gatunków tych pajęczaków, w tym m.in.: kleszcz pospolity (inaczej kleszcz pastwiskowy lub psi), łąkowy czy kleszcz gryzoni.

Dlatego też warto – w miarę możliwości - unikać kontaktu z kleszczami. Bowiem ugryzienie przez kleszcza będącego wektorem patogenu chorobotwórczego może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Reklama

Kleszcze możemy spotkać właściwie wszędzie tam, gdzie jest roślinność, nawet niska. Zatem w grę wchodzą nie tylko łąki czy lasy, ale także np.: miejski park czy przydomowy ogródek. Te małe pajęczaki bardziej lubią pewne gatunki roślin. O ile nie mamy wpływu na to, jakie rośliny będą rosły w lesie czy w parku, o tyle decydujemy, co posadzimy lub wysiejemy w naszym ogrodzie.

Jakie rośliny przyciągają kleszcze? Lista

Niektóre gatunki roślin są bardziej lubiane przez te zwierzęta niż inne. Jeżeli więc chcemy uniknąć kontaktu z kleszczami, to możemy albo unikać sadzenia tych roślin w ogrodzie, albo też zachować większą ostrożność w kontakcie z nimi. Zazwyczaj są to gęsto rosnące rośliny lubiące stanowiska wilgotne, w cieniu lub półcieniu. Do roślin tych zalicza się m.in.:

  • Paprocie – ich różne odmiany są lubiane przez kleszcze, ponieważ rosną gęsto, w półcieniu lub cieniu. Stwarzają tym samym idealne cieniste i wilgotne warunki dla życia tych pajęczaków.
  • Czarnybez -ma gęste gałęzie, które może być schronieniem dla kleszczy.
  • Leszczyna – rośnie gęsto a do tego pasuje jej cień – co odpowiada także kleszczom.
  • Jeżyny – gęsta kępa dziko rosnących jeżyn może być miejscem życia tych pasożytów.
  • Wysoka, nieskoszonatrawa – tuż przy gruncie tworzy wilgotne schronienie dla kleszczy.
  • Bardzo gęste krzewy – w ich środku panuje cień i wilgoć, a kleszcze to uwielbiają.
  • Iglaki – głównie jodły czy świerki, tworzące gęste zarośla, są wprost idealnym domem dla tych pajęczaków.
  • Dąbkleszcze mogą zadomowić się w jego gęstej koronie.
  • Brzozy - rosnące w grupie, tworzą cieniste i wilgotne warunki bytowania.
  • Barwinekpospolity, bluszczpospolity oraz runiankajapońska – rośliny okrywowe, które są lubiane przez kleszcze.