Szachownica cesarska. Co to za roślina?

Szachownica cesarska jest wieloletnią rośliną cebulową należącą do rodziny liliowatych. Jej naturalnym obszarem występowania jest południowa Azja, gdzie rośnie w stanie dzikim. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Jej kwiaty w odcieniach pomarańczowym, czerwonym lub żółtym mają kształt zwisających dzwonków. Są umieszczone na szczycie wysokiej i grubej łodygi, która może osiągnąć nawet 1 m wysokości. Kwiaty swoim ułożeniem na łodydze przypominają koronę. Z tego względu roślina bywa nazywana również cesarską koroną. Z każdego kwiatowego kielicha wyrastają efektowne, długie pręciki. Dodatkową ozdobą szachownicy cesarskiej są jej długie i wąskie zielone liście występujące zarówno u dołu łodygi, jak i na jej górze – ponad kwiatami.

Reklama

Szachownica cesarska: Odstrasza z ogrodu krety, myszy i nornice

Reklama

Krety, myszy i nornice to popularne gryzonie które często żerują w ogrodach i są prawdziwą zmorą wszystkich działkowców. Niszczą uprawy i grządki. Istnieje wiele sposobów, aby się ich pozbyć. Można w tym celu skorzystać ze środków oferowanych przez sklepy ogrodnicze. Są one jednak drogie i mogą być szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu warto sięgnąć po tanie, domowe i w pełni ekologiczne metody. Jedna z nich polega na posadzeniu w ogrodzie wspomnianej szachownicy cesarskiej.

Roślina ta, ze względu na swoje wyraziste kolory i oryginalny wygląd kwiatów, stanowi wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Jednak poza walorami estetycznymi, spełnia także bardzo praktyczną rolę. Cebule szachownicy cesarskiej wydzielają nieprzyjemny zapach, którego szczególnie nie tolerują żerujące pod ziemią krety, myszy i nornice. Woń ta jest ledwo wyczuwalna dla ludzi. Jednak gryzonie, ze względu na swój dobrze rozwinięty zmysł węchu, czują ją doskonale i z tego powodu trzymają się z daleka od tych pięknych kwiatów.

Szachownica cesarska. Uprawa

Szachownica cesarska jest niewymagająca pod względem uprawy, dzięki czemu jej pięknem i praktycznymi walorami mogą cieszyć się nawet początkujący ogrodnicy. Jest wytrzymała i odporna na zmienne warunki pogodowe, zimuje w gruncie i może przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu. Należy jednak zapewnić jej nawożenie oraz odpowiednio wilgotne – ale niezbyt podmokłe – podłoże. Szachownica cesarska preferuje glebę żyzną, przepuszczalną i wilgotną o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie w grupach w miejscach osłoniętych od wiatru i słonecznych lub ewentualnie lekko zacienionych.

Idealnym terminem na sadzenie cebulek szachownicy cesarskiej jest koniec sierpnia i początek września. Dzięki temu zdążą się one dobrze ukorzenić przed zimą. Cebulki należy zasadzić na głębokości wynoszącej trzykrotność ich wielkości. Szachownica cesarska kwitnie od kwietnia do połowy maja. Po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy należy przyciąć, jednak dopiero wówczas, kiedy zacznie zasychać.

Należy pamiętać o tym, że szachownica cesarska jest rośliną trującą. W swoich cebulkach zawiera niebezpieczną substancję o nazwie imperialina. Zatrucie nią może objawiać się wymiotami, skurczami i obniżeniem ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia. Z tego powodu w trakcie prac przy szachownicy cesarskiej zaleca się używanie gumowych rękawiczek.