Ciemiernik - charakterystyka

Ciemiernik (Helleborus L.) to rodzaj roślin należący do rodziny jaskrowatych. Obejmuje on kilkanaście gatunków, które rosną między innymi w Europie Zachodniej (począwszy od Wysp Brytyjskich po Hiszpanię), na Półwyspie Bałkańskim aż po Kaukaz, a także w Chinach.

Jak wygląda ciemiernik?Ciemiernik to bylina, która osiąga wysokość od 30 do 100 cm zależnie od gatunku czy odmiany. Jej cechy charakterystyczne to duże, lancetowate liście, które są skórzaste i gładkie. Mają barwę od zielonej do ciemnofioletowej. Kwiaty ciemiernika są bardzo charakterystyczne. Wyglądają podobnie do kwiatów lilii. Mogą być w różnych kolorach - wyróżniamy np.: kwiaty białe, różowe, fioletowe lub też purpurowe. Każdy z kwiatów jest złożony z 5 płatków. Zaś wszystkie zebrane są w kwiatostany w postaci grona lub baldachów, które to znajdują się na szczycie pędu i wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Reklama
Reklama

Wymagania uprawowe ciemiernika

Ciemiernik preferuje klimat umiarkowany. Dlatego bardzo dobrze czuję się w naszym kraju. Najlepiej sadzić go na stanowiskach półcienistych lub słonecznych. Zalecane podłoże to podłoże próchniczne, wilgotne, dobrze przepuszczalne. To, co jest niewątpliwą zaletą ciemierników to fakt, że rośliny te są mrozoodporne i łatwe w uprawie oraz szybko kwitną. Potrafią być ozdobą ogrodu, podczas gdy inne rośliny dopiero co budzą się po zimie.

Kiedy kwitnie ciemiernik?

W Polsce rośnie nasz rodzimy ciemiernikczerwonawy (H. purpurascens). Dodatkowo mamy także introdukowany (czyli sprowadzony do naszego kraju) i zadomowiony ciemiernikzielony (H. viridis). Wiele gatunków i odmian ciemierników uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest fakt, że kwitnie ona bardzo wcześnie, często jeszcze w okresie polskiej zimy i wczesnej wiosny. Z tego też powodu jest on cenną rośliną w naszym ogrodzie. Zdecydowana większość gatunków tej rośliny kwitnie od lutego do maja. Wszystko to jednak zależy od klimatu i warunków jego uprawy. Zdarza się także, że niektóre ciemierniki kwitną już w okresie Bożego Narodzenia.

Ciemiernik. Jakie zabiegi trzeba wykonać na wiosnę?

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych przy ciemierniku, pamiętajmy, że części jego kwiatów są trujące. Dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Ogólnie rośliny te mają bardzo małe wymagania pielęgnacyjne.

  • Przycinanie. Przed kwitnieniem ciemiernika należy usunąć obumarłe pędy i liście. Dzięki temu więcej światła będzie docierało do kępy, a roślina zostanie pobudzona do wytworzenia nowych.
  • Nawożenie. Zazwyczaj raz w roku - najlepiej wczesną wiosną - wykonujemy nawożenie ciemiernika. Zaleca się zastosowanie do tego nawozu mineralnego wieloskładnikowego.
  • Podlewanie.Ciemierniki lubią wilgotne podłoże. Dlatego też podczas suszy należy go regularnie i dość obficie podlewać.