Parę słów o lawendzie. Właściwości

Lawenda, roślina znana ze słonecznej Prowansji, cieszy sięw Polsce bardzo dużą popularnością. Jej nieduże wymagania siedliskowe sprawiają, że dobrze radzi sobie w naszym klimacie, stając się ozdobą zarówno przydomowych ogródków, jak i rozległych pól lawendowych. Kwiaty tej rośliny wprawiają w zachwyt i dodają uroku każdemu ogrodowi. Jednak lawenda to nie tylko atrakcyjna ozdoba ogrodu. Posiada wiele właściwości, które są chętnie wykorzystywane w medycynie i kosmetologii. Znany olejeklawendowy, pozyskiwany z rośliny, ma zastosowanie nie tylko dla zdrowia, ale również dla urody. Woreczki z suszoną lawendą to także pachnący element wystroju wnętrz i warto go mieć w każdej szafie.

W Polsce spotykamy głównie cztery gatunki lawendy: lawendę wąskolistną, francuską, pośrednią oraz wielodzielną. Lawenda wąskolistna, najpopularniejszy gatunek w kraju, jest mrozoodporna i kwitnie zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Jej kwiatostany, górujące na końcach bezlistnych łodyg, są niezwykle ozdobne i przykuwają wzrok swoją fioletową barwą. Choć lawenda kojarzona jest przede wszystkim z fioletowymi kwiatami (a ich charakterystyczny fioletowy kolor nazywany jest lawendowym), to warto zaznaczyć, że istnieją również odmiany o kwiatach różowych, białych lub purpurowych. Kwiatylawendy, choć niewielkie, są liczne i gęsto rozmieszczone w kwiatostanach przypominających kłosy.

Reklama

Nie bez powodu lawenda cieszy się tak dużym uznaniem. Jej piękno, niezwykłe właściwości oraz łatwa uprawa sprawiają, że staje się ona ulubioną rośliną wielu ogrodników. Dzięki niej ogrody nabierają magicznego uroku, a pola porośnięte lawendą stają się pięknym plenerem na sesje fotograficzne.

Pola porośnięte lawendą stają się pięknym plenerem na sesje fotograficzne. / ShutterStock
Reklama

Kiedy sadzić lawendę?

W uprawie lawendy istotny jest dobór odpowiedniego podłoża, ponieważ roślina ta lubi gleby przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Lawenda preferuje gleby zasadowe zawierające wapń. Sadząc lawendę unikajmy ziemi słabo przepuszczalnej, gliniastej oraz zbyt kwaśnej.

Sadzenie lawendy najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią, wybierając nasłonecznione stanowiska z dobrze przepuszczalną glebą. Można ją wysadzić bezpośrednio do gruntu lub uprawiać w doniczkach o odpowiedniej pojemności.

Przycinanie lawendy

Aby lawenda rozwijała się zdrowo i pięknie kwitła, konieczne jest regularne przycinanie. To kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który ma duże znaczenie dla tej rośliny. Regularne cięcie stymuluje wzrost rośliny i zachęca ją do intensywnego kwitnienia. Roślinę należy przycinać dwukrotnie w ciągu roku, po zimie (wiosenne cięcie) oraz latem po okresie kwitnienia (letnie cięcie lawendy).

Pierwsze cięcie, przeprowadzane wiosną na początku kwietnia, dotyczy głównie gałązek niezdrewniałych. Gałązki te należy przyciąć o około 1/3 długości, jednak powyżej nieulistnionych części pędów. To wiosenne przycinanie lawendy ma na celu przygotowanie rośliny do nadchodzącego okresu kwitnienia.

Suszona lawenda w woreczkach nadaje piękny zapach. / ShutterStock

Nawożenie lawendy

Jeżeli już posadziliśmy lawendę na odpowiednim słonecznym stanowisku, to kolejnym ważnym elementem jest jej nawożenie. Możemy używać gotowych nawozów lub przygotować naturalny nawóz z skorupek jaj, które zawierają wapń, wspierając wzrost rośliny. Skorupki po gotowanych jajach suszymy, rozdrabniamy, a następnie mieszamy z glebą, co wzmacnia lawendę i sprzyja jej pięknemu kwitnieniu.

Innym sposobem jest wapnowanie gleby za pomocą gotowego wapna ogrodniczego. W przypadku gotowych nawozów warto wybierać preparaty specjalnie przeznaczone dla lawendy, zawierające odpowiednie ilości mikro- i makroelementów. Dzięki temu lawenda może się pięknie rozwijać i kwitnąć, zachowując zdrowy wygląd krzewu.