Zima to wyjątkowy czas dla większości roślin domowych, a cyklamen (łac. Cyclamen) nie jest wyjątkiem. Ten urokliwy kwiat zachwyca swoimi barwnymi płatkami i unikatowymi wzorami. Istnieje około 20 różnych gatunków cyklamenów, z których każdy ma inne wymagania środowiskowe. Najbardziej znanym gatunkiem jest Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum). Jest często uprawiany jako roślina pokojowa. Aby cieszyć się jego pięknem przez całą zimę, ważne jest, aby zrozumieć i stosować odpowiednie metody pielęgnacyjne.

Reklama

Pochodzenie rośliny

Cyklamen perski pochodzi z obszarów obejmujących Turcję, Syrię, Liban, Izrael, Jordanię, Grecję, a także niektóre wyspy w południowo-wschodniej Europie. Jego naturalne środowisko rozciąga się od regionów nadmorskich aż po górskie obszary. W naturze cyklamen rośnie w wilgotnych lasach, na skalistych zboczach oraz w cienistych miejscach pod drzewami. Pochodzenie cyklamena perskiego ma kluczowe znaczenie dla jego uprawy. W domowych warunkach wymaga on umiarkowanego światła, chłodnych temperatur i regularnego, ale umiarkowanego podlewania.

Właściwa temperatura

Reklama

Cyklamen perski preferuje chłodniejsze warunki, zwłaszcza w okresie zimowym. Idealna temperatura dla tego gatunku waha się od około 10 do 15 stopni Celsjusza. Należy unikać umieszczania rośliny w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy przewody grzewcze.

Ważne jest, aby unikać ekstremalnych zmian temperatur, które mogą szkodzić cyklamenowi. Nagłe zmiany mogą prowadzić do opadania liści i kwiatów. Cyklameny są wrażliwe na zimne przeciągi, dlatego należy unikać umieszczania ich w miejscach, gdzie mogą być narażone na nagłe zmiany temperatury.

Lekkie (o 1-2 stopnie C) obniżenie temperatury w nocy jest korzystne dla cyklamenów, ponieważ naśladuje ich naturalne warunki wzrostu. Jednak temperatura nie powinna spaść poniżej 10 st. C.

Jak często podlewać cyklamen?

Cyklameny wymagają umiarkowanego podlewania. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie przemoczona. Przed podlaniem warto sprawdzić wilgotność gleby palcem – jeśli jest sucha w górnych warstwach, roślina wymaga wody.

Używaj wody przefiltrowanej o temperaturze pokojowej, unikając zimnej wody, która może szokować korzenie rośliny.

Zimą, kiedy ogrzewanie może wysuszać powietrze, warto zadbać o podtrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół rośliny. Ustawienie doniczki cyklamena na podstawce wypełnionej wilgotnymi kamykami może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza wokół rośliny, nie narażając jej korzeni na zbytnie zamoczenie.

Preferowane oświetlenie

Cyklamen perski najlepiej rośnie w jasnym, ale rozproszonym świetle. Idealne są okna skierowane na wschód lub północ, gdzie roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła bez ryzyka przegrzania, gdy zacznie świecić słońce.

Zimą, kiedy dni są krótsze, cyklamen wymaga dodatkowego źródła światła, aby zapewnić odpowiednią ilość fotoperiodu. Warto doświetlać go lampą do roślin.

Zazwyczaj, doświetlanie roślin lampą przez 4 do 6 godzin dziennie jest wystarczające, aby zapewnić im odpowiednią ilość światła. W przypadku cyklamena, który otrzymuje niewielką ilość światła naturalnego, bo np. stoi w głębi pokoju, czas doświetlania może być zwiększony do około 6-8 godzin.

Kluczowe jest nawożenie

Nawożenie jest istotnym elementem pielęgnacji cyklamena, szczególnie w okresie zimowym, kiedy roślina aktywnie kwitnie. Odpowiednie nawożenie może przyczynić się do lepszego wzrostu i obfitszego kwitnienia.

Zimą, gdy cyklamen jest w fazie aktywnego kwitnienia, zaleca się nawożenie co dwa tygodnie. Zaprzestajemy nawozić roślinę, gdy wchodzi w okres spoczynku (zazwyczaj wczesną wiosną). Wznawiamy, gdy zaczyna aktywnie rosnąć.

Używaj specjalistycznego nawozu przeznaczonego dla roślin kwitnących. Takie nawozy są zwykle zrównoważone, ale mają nieco wyższą zawartość potasu, który wspomaga kwitnienie.

Preferowany jest nawóz rozpuszczalny w wodzie, który jest łatwiejszy do dawkowania i pozwala uniknąć nagromadzenia soli mineralnych w glebie.

Gdy pod koniec zimy zauważysz, że liście zaczynają więdnąć i żółknąć, co jest naturalnym znakiem zbliżającego się okresu spoczynku, zaprzestań nawożenia i stopniowo zmniejszaj ilość podlewania. Woda jest nadal potrzebna, ale w znacznie mniejszych ilościach.