Święta to czas radości, spotkań z rodziną i oczywiście pysznego jedzenia. Aby przygotować te wyjątkowe potrawy, potrzebujemy nie tylko dobrych przepisów, ale także czystych garnków. Podpowiadamy, jak umyć garnki, by w superczystych przygotować smakołyki lub jak wyczyścić garnki, bez konieczności mocnego szorowania, jeśli coś się nam przypali podczas gotowania dań świątecznych.

Reklama

Dlaczego wyczyszczenie garnków jest takie ważne?

Czystość garnków ma bezpośredni wpływ na jakość i smak przygotowywanych dań. Resztki jedzenia i tłuszczu z poprzednich gotowań mogą wpływać na smak nowych potraw, a także stanowić siedlisko dla bakterii. Szczególnie w okresie świątecznym, kiedy kuchnia pracuje na pełnych obrotach, a garnki są używane znacznie częściej, ważne jest, aby były one dokładnie myte po każdym użyciu.

Poza aspektem zdrowotnym i smakowym czyste garnki to także kwestia estetyczna. Błyszczące naczynia dodają elegancji i świątecznego nastroju. Zapraszając rodzinę i przyjaciół do wspólnego stołu, chcemy, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie, a czyste garnki są częścią tej świątecznej kuchennej scenografii.

Dodatkowo regularne i skuteczne mycie garnków pomaga w ich konserwacji i przedłuża ich żywotność. Garnki, które są odpowiednio pielęgnowane, służą nam przez lata, zachowując swoje właściwości i wygląd. Jest to szczególnie istotne w przypadku droższych garnków, takich jak te wykonane ze stali nierdzewnej czy z powłokami nieprzywierającymi.

Reklama

Czym czyścić garnki? Ekologiczne środki

Nie potrzebujemy drogich czy agresywnych środków czyszczących do utrzymania garnków w idealnym stanie. Wiele skutecznych rozwiązań znajduje się w naszych domach. Domowe składniki, które pomogą osiągnąć pożądany efekt błyszczących garnków to: ocet, soda oczyszczona, cytryna, sól kuchenna czy mąka.

Soda oczyszczona i ocet to klasyczne połączenie jest nie tylko ekologiczne, ale także niezwykle skuteczne w usuwaniu tłuszczu i przypaleń. Wystarczy posypać dno garnka sodą, dodać trochę octu i wody, a następnie podgrzać mieszankę przez 15 minut. Po kilku minutach łatwo usuniesz przypalenia gąbką.

Kwas cytrynowy z cytryny doskonale radzi sobie z tłuszczem i osadami wapiennymi. Połówka cytryny posypana solą może być używana jako naturalny środek czyszczący. Świetnie sprawdza się przy czyszczeniu nierdzewnych powierzchni.

Garnek będzie łatwiej doczyścić z przypalonych resztek, jeśli namoczysz go na noc w pianie z wody i płynu do mycia naczyń / Shutterstock

Gruba sól kuchenna jest doskonała do szorowania i usuwania zaschniętych resztek jedzenia. Możesz użyć jej razem z wodą do stworzenia pasty czyszczącej.

Mąka jest idealna do polerowania nierdzewnych garnków. Po umyciu garnka posyp go mąką i wypoleruj miękką ściereczką. Pozostawia niesamowity połysk.

Niekiedy najlepsze efekty daje po prostu namoczenie garnków na noc w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. I umycie ich rano. To łagodne rozwiązanie jest idealne do codziennej pielęgnacji

Usuwanie mocnych przypaleń

Najpierw namocz garnek w ciepłej wodzie z dodatkiem 6-7 kropli płynu do mycia naczyń. Mocz garnek minimum 5-6 godzin, a najlepiej cała noc. Wodę zmieszaj z płynem tak, by wytworzyła się piana. Po upływie tego czasu opłucz garnek z wodą.

Posyp przypalone miejsca sodą oczyszczoną, a następnie zalej je niewielką ilością octu. Mieszanka zacznie musować, co pomaga w usunięciu przypaleń. Delikatnie podgrzewaj garnek na małym ogniu przez kilka minut. Uważaj, aby mieszanina się nie zagotowała.

Używając drewnianej łyżki, delikatnie zdrap przypalenia. Dzięki namoczeniu i działaniu sody z octem powinny one łatwo odchodzić.

Po usunięciu większości przypaleń użyj gąbki lub miękkiej szczoteczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby dokładnie wyczyścić garnek. Następnie dokładnie umyj garnek ciepłą wodą, usuwając wszelkie pozostałości sody, octu i tłuszczu.

Jeśli garnek jest wykonany ze stali nierdzewnej, dla dodatkowego połysku możesz użyć trochę mąki. Nałóż niewielką ilość na suchą ściereczkę i wypoleruj garnek.

W przypadku bardzo uporczywych przypaleń powtórz proces. Unikaj używania metalowych skrobaków lub twardych szczotek, które mogą porysować powierzchnię garnka. Zawsze sprawdzaj, czy wybrana metoda jest odpowiednia dla materiału, z którego wykonany jest garnek.