Nie tylko tuż przed przyjściem gości wypada posprzątać kuchnię. Zanim zaczniemy gotowanie świątecznych pyszności, warto wyczyścić okap. Dzięki temu będzie on lepiej spełniał swoją funkcję i zapachy z gotowania nie przejdą nam do domu, a aromaty nie wnikną w tapicerowane krzesła czy narzuty na kanapy. Ponadto takie "zapachy" niosą mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, który osiada na meblach, a później lepiej przywiera do niego kurz. Jednym słowem, w trosce o to, by w reszcie domu dłużej było czysto warto… czyścić kratkę i obudowę okapu regularnie, czyli co najmniej raz w miesiącu. A już na pewno przed i po większym gotowaniu, takim jak świąteczne. Pamiętaj, że tłuszcz zatyka otwory w okapie. Przestaje on spełniać swoje funkcje, a z czasem, może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Jak zrobić to szybko, a skutecznie?

Reklama

Krok po kroku

Mimo że okapy dzielą się na kominowe, podszafkowe czy wyspowe, a także na wyciągi i pochłaniacze, w budowie są one podobne. Mają bardzo podobne elementy i kolejność czyszczenia będzie taka sama. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany okap i do tego dopasować czyszczenie.

Reklama
  • Najpierw odłącz okap od źródła prądu.
  • Następnie załóż rękawiczki (najlepiej nitrylowe) i wyjmij kratkę.
  • Oczyść filtr.
  • Usuń zanieczyszczenia wewnątrz.
  • Wyczyść obudowę zewnętrzną.
Reklama

Jak oczyścić kratkę?

Na kratce osadza się najwięcej tłuszczu, brudu, kurzu. W zależności od tego, jak dużo gotujemy, i jak często ją czyścimy, może wystarczyć tylko umycie kratki wodą z łagodnym detergentem. Ale może się okazać konieczne nałożenie domowej pasty czy wymoczenie jej w specjalnym roztworze.

  • Najpierw wyjmij kratkę. Zwykle mocowana jest na klipsy. Umyj kratkę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń (na 1 szklankę wody 1 kropla płynu). Następnie, jeśli jest nadal zabrudzona, nałóż na nią pastę sodową. Wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżkami wody i 2 łyżkami soku wyciśniętego z cytryny lub innego cytrusa (pomarańcza, grejpfrut). Pastę nałóż na kratkę. Zostaw na 30 minut, następnie spłucz pastę. Umyj kratkę pod bieżącą wodą.
  • Dobrym sposobem jest także zagotowanie wody z sodą oczyszczoną (na 1 litr wody dodajemy 3 torebki sody). W gorącym roztworze zanurz kratki (możesz także filtr aluminiowy). Mocz 2 godziny. Wyjmuj i domyj zabrudzenia gąbką i kroplą płynu do mycia naczyń.

Jak oczyścić filtr?

Filtr może być aluminiowy, węglowy czy plazmowy. Czyszczenie jest uzależnione od materiału, z którego jest wykonany.

  • Filtr aluminiowy wkładamy do wody z dodatkiem łagodnego detergentu jak płyn do mycia naczyń. Na 2 szklanki ciepłej wody dodaj 1 kroplę płynu. Wymieszaj. Włóż filtr i zostaw na 30 minut. Następnie miękką szczoteczką, wyszoruj go pod bieżącą wodą.
  • Filtr aluminiowy, podobnie jak kratkę, możesz włożyć także do zmywarki i myć na programie 50 st.
  • Filtra węglowego nie czyścimy, tylko wymieniamy co 3-4 miesiące.
  • Nowością na rynku są filtry plazmowe. Producenci reklamują, że dzięki ich konstrukcji nie trzeba ich myć, ani oczyszczać, a wymieniamy je co 10 lat.

Usuwanie zanieczyszczeń wewnątrz okapu

Czyszczenie okapu należy dostosować do tego, z jakiego materiału jest zrobiony. Zwykle jest to stal nierdzewna. Na okapie najwięcej jest tłustych plam. Okazuje się, że jeśli zaczniemy je pocierać gąbką z dodatkiem płynu i detergentu, tłuszcz zacznie się mazać i rozcierać. Dlatego trzeba posłużyć się sprytnym trikiem i… zwalczyć tłuszcz tłuszczem!

  • Najpierw posmaruj najbardziej zatłuszczone miejsca oliwą lub olejem. Następnie przykryj je ściereczkę z mikrofibry nasączoną gorącą wodą. Zostaw tak na kwadrans. Po tym czasie, używając ciepłej wody i gąbki, umyj okap.
  • Następnie wlej do butelki ze spryskiwaczem wodę, ocet i sok z cytryny (1 szklankę octu, 1 szklankę wody i sok z ćwiartki cytryny). Zakręć spryskiwacz, potrząśnij i spryskaj okap. Wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Wodę z octem i sokiem warto mieć w spryskiwaczu zawsze pod ręką, bo przy jej pomocy wyczyścimy wiele innych powierzchni w domu.

Mycie okapu na zewnątrz

Ostatni etap to wyczyszczenie zewnętrznej części okapu. Może on być zrobiony ze stali nierdzewnej, lakierowanej stali, szkła, a także drewna, tworzywa sztucznego, laminatu, ceramiki.Jedna sprawa to pozbycie się brudu, a druga wyczyszczenie powierzchni tak, by nie było smug i zacieków.

  • Jeśli okap jest zrobiony ze stali nierdzewnej (stali chromoniklowej), czyścimy go tak samo, jak wnętrze zrobione ze stali nierdzewnej. Duże, tłuste zabrudzenia przecieramy oliwą lub olejem. Następnie, używając gąbki, zmywamy ciepłą wodą. Wycieramy ręcznikiem papierowym do sucha. By nie było smug i okap pięknie się błyszczał, spryskujemy wodą z octem i cytryną. Na koniec szmatką z mikrofibry, wycieramy do sucha, kolistymi ruchami.
  • Jeśli zewnętrzna część okapu jest zrobiona ze stali lakierowanej, lakierowanego drewna, plastiku, laminatu czy ceramiki najbezpieczniej jest umyć ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie (na 2 szklanki wody dodaj łyżkę płynu lub mydła). Nanieś roztwór gąbką, wytwórz pianę i zostaw na kwadrans. Następnie zmyj ciepłą wodą. I wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry.
  • Jeśli okap ma powierzchnie szklane, to często jest je łatwo zdemontować. Najczęściej spotkamy szkło hartowane czarne, białe lub przejrzyste. Części szklane zamocz w ciepłej wodzie z dodatkiem octu (na 2 szklanki wody dodaj 1/4 szklanki octu). Zostaw na kwadrans. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zdemontować szklanych elementów, umyj je wodą z octem. Wysusz elementy ręcznikiem papierowym. Ściereczkę z mikrofibry delikatnie zwilż niewielką ilość alkoholu (spirytusu, wódki czy np. płynu do dezynfekcji rąk). Wypoleruj szkoło.