Muszki owocówki - podstawowe informacje

Muszki owocówki, zwane inaczej wywilżnami karłowatymi, są małymi owadami z rzędu muchówek o długości od 2 do 4 mm. Są żółte lub jasnobrązowe. Ich odwłok ozdabia czarny, prążkowany wzór.

Cykl życia muszek owocówek jest krótki, chociaż w optymalnych warunkach mogą żyć nawet kilkadziesiąt dni. Istotny jest fakt, że rozmnażają się bardzo szybko. Jedna samica muszki owocówki w ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet 500 jaj. Składa je często na mocno dojrzałych oraz już psujących się owocach i warzywach. Jest to środowisko bogate w substancje organiczne i wilgotne. Idealne do rozwoju tych owadów. Pożywienie muszek owocówek stanowią przede wszystkim drożdże, w tym te powstające w fermentującej żywności.

Reklama

Skąd się biorą muszki owocówki?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się muszek owocówek są fermentujące produkty spożywcze. Zwabić może je nawet mocno dojrzały lub rozkrojony owoc czy warzywo, a ponadto pozostawiona na kuchennym blacie otwarta butelka z sokiem czy słoik z dżemem. W domu pojawiają się najczęściej w kuchni oraz w pobliżu śmietników, szczególnie tych z rozkładającą się żywnością.

Muszki owocówki wyczuwają kwaskowy i octowy zapach nawet z dużej odległości. Z tego powodu bywają też nazywane muszkami octówkami.

Reklama

Czy muszki owocówki są niebezpieczne?

Muszki owocówki nie są typowymi szkodnikami, ponieważ nie żywią się świeżym miąższem czy sokiem owocowym. Nie rozwijają się również w rosnących owocach. Nie są więc szkodliwe dla roślin w ogrodach. Owady te również nie gryzą, jednak mogą przenosić niebezpieczne bakterie i grzyby.

Jak zapobiegać pojawieniu się muszek owocówek?

Ze względu na duże możliwości reprodukcyjne trudno jest poradzić sobie z populacją muszek owocówek, które zadomowiły się w kuchni. Aby się ich pozbyć, należy najpierw usunąć źródło, które je przyciągnęło.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapobiegną pojawieniu się muszek owocówek. Należy przede wszystkim:

 • sprawdzać regularnie, czy owoce i warzywa nie zaczęły fermentować,
 • przechowywać artykuły spożywcze w miarę możliwości w zamkniętych pojemnikach,
 • dokładnie zamykać pojemniki z żywnością, np. słoiki z dżemami czy butelki z sokami,
 • regularnie sprzątać, zmywać naczynia i wyrzucać zepsute resztki jedzenia oraz śmieci, nie zapominać o przecieraniu kuchennych blatów – wystarczy bowiem niewielka plama z soku owocowego lub dżemu, aby pojawiły się muszki owocówki,
 • przykrywać owoce i warzywa specjalnymi moskitierami chroniącymi przed owadami,
 • zamontować w oknach siatki ochronne lub moskitiery.

Domowe pułapki na muszki owocówki

Jeżeli jednak muszki owocówki pojawią się w domu, istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów na pozbycie się ich. Polegają one na przygotowaniu specjalnych pułapek, w które wpadają owady.

Pułapka owocowa:

 • umieścić w misce kawałki pokrojonych owoców lub ich skórek,
 • miskę przykryć szczelnie folią spożywczą,
 • w folii zrobić kilka dziurek,
 • muszki, zwabione zapachem owoców, wlecą do miski przez otwory w folii, jednak nie będą już mogły opuścić pułapki.

Pułapka z płynem do naczyń:

 • do miski wlać odrobinę octu jabłkowego oraz kilka kropli płynu do naczyń,
 • nie przykrywać,
 • płyn do naczyń utworzy na occie warstwę, przez którą muszki będą mogły wlecieć do miski, ale już nie będą mogły z niej się wydostać, a ponadto płyn zmniejszy napięcie powierzchniowe pułapki i muszki łatwiej się utopią.

Pułapka z winem:

 • wlać na dno butelki po winie odrobinę wina lub soku owocowego,
 • muszki - zwabione zapachem - wlecą do butelki, ale będą miały problem z wydostaniem się na zewnątrz przez jej wąską szyjkę.

Inne domowe sposoby walki z muszkami owocówkami

Poza pułapkami na muszki owocowe istnieją jeszcze inne, domowe sposoby walki z nimi. Można użyć odkurzacza i postarać się wciągnąć jak najwięcej muszek. Oczywiście nie jest to sposób wyjątkowo skuteczny, ponieważ owady te szybko się poruszają i może być trudno je złapać. Jednak będzie można z pewnością znacznie zmniejszyć ich ilość. Metoda ta może pomóc zwłaszcza w przypadku, kiedy muszki dopiero zaczęły się zadomawiać.

Inny sposób wykorzystuje do walki z muszkami suszarkę do włosów. Strumień gorącego powietrza kierowany w stronę owadów uśmierci je.

Jeśli problem z muszkami owocowymi jest bardzo nasilony, można rozważyć użycie środków owadobójczych dostępnych w sklepach. Należy jednak pamiętać, aby używać ich zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne substancje chemiczne.