Wystarczy poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby łazienka wyglądała świeżo i schludnie. Co pomaga wyczyścić fugi? Jakich środków i patentów do tego użyć?

Czyszczenie fug. Czym czyścić bardzo brudne fugi?

Przed rozpoczęciem czyszczenia fug należy przygotować kilka niezbędnych rzeczy.

Reklama
  • Środek do czyszczenia fug – można go kupić w sklepie z chemią gospodarczą lub zrobić samodzielnie z sody oczyszczonej, cytryny i octu. Można także stworzyć domową pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej o właściwościach wybielających.
  • Stara szczoteczka do zębów – to najlepszy sposób na usunięcie zabrudzeń z fug. Dotrze w prawie każdy zakamarek.
  • Gąbka – przyda się do nakładania środka do czyszczenia.
  • Rękawice ochronne – nie zapomnij o nich, aby zapobiec podrażnieniom skóry na dłoniach.

Jak wyczyścić jasne fugi?

Jeżeli masz już wszystkie powyższe akcesoria oraz środki do czyszczenia fug i ochrony dłoni, możesz rozpocząć porządki.

  • Włącz wentylator lub otwórz okno, aby zapewnić przewiew w łazience.
  • Przygotuj wybrany środek do czyszczenia fug. Jeśli używasz gotowego preparatu, postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Gdy chcesz zrobić środek czyszczący samodzielnie, wymieszaj w misce wodę z sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny i octem w stosunku 1:1 albo połącz kilka kropel wody utlenionej z sodą. Jeżeli nie masz w kuchni wymienionych składników, możesz w ostateczności użyć zwykłej pasty do zębów.
  • Nałóż szczoteczką do zębów środek do czyszczenia na brudne fugi i energicznie wcieraj go do momentu, aż zabrudzenia zaczną znikać. Do czyszczenia nie używaj ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić powierzchnię zaprawy między płytkami.
  • Jeśli brud jest uporczywy, możesz zostawić papkę z sody lub preparat czyszczący na fugach na kilka minut.
  • Na koniec wypłucz fugi czystą wodą i wytrzyj je do sucha miękką ściereczką lub ręcznikiem.

Mycie fug za pomocą pary – czy warto?

Fugi między płytkami możesz także umyć… parą. Potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia do czyszczenia parowego. Para wodna pod ciśnieniem rozpuszcza tłuszcz, brud i pleśń, a fugi potem wyglądają jak nowe. Należy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku fug silikonowych trzeba użyć niższej temperatury i mniejszego ciśnienia pary. Ta metoda może być świetną alternatywą dla alergików, dlatego warto ją wypróbować.