Zamiast używać ostrej chemii, która brzydko pachnie, jest szkodliwa i może podrażniać oczy czy drogi oddechowe, sięgnij po domowe sposoby. Są równie skuteczne, a mają przyjemniejszy zapach i nie wydzielają trujących oparów. Pamiętaj, by toaletę sprzątać w rękawicach ochronnych (najlepiej nitrylowych). Najlepiej używać ręczników papierowych, które od razu wyrzucamy.

Reklama
  • Na początek spróbuj polać zacieki coca-colą. Wlej ok. 1 litra napoju i zostaw na co najmniej godzinę, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie wyczyść muszlę klozetową szczotką i spłucz wszystko wodą. Coca-cola zawiera kwas fosforowy, który rozpuszcza kamień.
  • Jeśli zostały zacieki, nalej wybielacz na ręczniki papierowe i przyłóż do zabrudzeń. Zostaw na minimum godzinę, wyjmij ręczniki i wyrzuć, a muszlę spłucz.
  • Silną mieszanką jest pasta z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Wymieszaj ⅓ szklanki sody z ¼ szklanki kwasku. Jeśli zacieki są poniżej linii wody, wsyp mieszankę do muszli i zostaw na godzinę. Jeśli są powyżej linii, zwilż mieszankę niewielką ilością wody. Wymieszaj na pastę i starą szczoteczką do mycia zębów wetrzyj pastę w zacieki. Zostaw na godzinę. Spłucz wodą.
  • Jeśli zabrudzenia są na samym dnie muszli, przyda się ocet spożywczy. Litr octu podgrzej. Ciepły wlej do muszli i zostaw na noc. Octem możesz też zmoczyć ręczniki papierowe i ułożyć ja na osadzie znajdującym się powyżej lustra wody.
  • Tak samo możesz użyć kwasku cytrynowego. Niewielką ilość wymieszaj z wodą i wetrzyj w zabrudzenia.
  • Jeśli nie masz octu spożywczego, sprawdzi się też ocet jabłkowy i cytryna. Szklankę octu jabłkowego wymieszaj z sokiem wyciśniętym z 1 cytryny. Szczotkę do mycia toalet maczaj w roztworze i czyść zacieki. Resztą roztworu polej kamień. Zostaw na godzinę lub dłużej. Spłucz wodą.
  • Na silne zabrudzenia nałóż miksturę z boraksu. Wymieszaj 4 łyżki boraksu, 4 łyżki proszku do prania, 10 kropli olejku herbacianego czy pomarańczowego i 1 szklankę ciepłej wody. Miksturę nałóż na osad. Zostaw na 2 godziny lub dłużej. Spłucz wodą.
  • Na co dzień używaj domowego żelu do wc. Pół szklanki kwasku cytrynowego wsyp do litrowego słoika, zalej ¾ ciepłej wody. 1 łyżkę gliceryny roślinnej wymieszaj z 1 łyżką gumy guar i 10 kroplami olejku rozmarynowego lub lawendowego. Dodaj do słoika. Zakręć, potrząsaj aż składniki się wymieszają. Przelej do butelki z dziubkiem i używaj codziennie.
  • Możesz też do butelki ze spryskiwaczem wlać po pół szklanki octu i wody oraz 10 kropli olejku z drzewa sandałowego (lub innego np. herbacianego, lawendowego, rozmarynowego, pomarańczowego - olejki te mają właściwości odkażające i wybielające). Takim roztworem codziennie spryskiwać toaletę. Dzięki temu kamień będzie się mniej osadzał, a w powietrzu będzie unosił się przyjemny zapach.