Lawenda –popularna roślina z polskich ogrodów

Lawenda to roślina rodem ze słonecznej Prowansji. Jest chętnie sadzona w Polsce, ponieważ ma nieduże wymagania siedliskowe. Mrozoodporne gatunki lawendy dobrze rosną w naszym klimacie. Jej fioletowe kwiaty to ozdoba ogrodu. Ponadto lawenda ma również wiele właściwości chętnie wykorzystywanych w medycynie i kosmetologii. Roślina ta zawiera różne związki, w tym także znany olejek lawendowy. Ma ona zastosowanie nie tylko dla zdrowia, ale również w kuchni.

Lawenda jest sadzona zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na większych obszarach. Pola lawendy służą bowiem nie tylko do jej uprawy w celu zbioru i wykorzystania w celach przemysłowych. Są również pięknym plenerem na sesje fotograficzne.

Reklama
Reklama

W naszych warunkach klimatycznych krzewy lawendy osiągają wysokość między 50 a 80 cm. Przy czym najwyżej sięgają jej kwiatostany położone na końcu bezlistnych łodyg. Najchętniej wykorzystywanym surowcem zielarskim są kwiaty lawendy. Są one bardzo małe ale liczne. Grupują się w kwiatostany wyglądające jak kłosy. Zazwyczaj lawenda kojarzona jest z fioletowymi kwiatami. Jednak występuje również lawenda o kwiatach liliowych, różowych lub białych.

Gdzie lubi rosnąć lawenda?

Aby lawenda pięknie rosła, należy przygotować dla niej odpowiednią glebę oraz wybrać właściwe miejsce w ogrodzie. Liście lawendy są zazwyczaj szarosrebrzyste / szarozielone i często mają włoski. Taki wygląd świadczy o tym, że lawenda lubi miejsca mocno nasłonecznione. Roślina ta dobrze znosi suszę, natomiast bardzo źle reaguje na zbyt dużą ilość wody w glebie. Idealną glebą dla lawendy jest ziemia przepuszczalna, dobrze zdrenowana. Może być lekko sucha. Zatem nie będzie dobrze rosnąć w ziemi słabo przepuszczalnej, gliniastej, podmokłej i zbyt kwaśnej.

Lawenda lubi nasłonecznione stanowiska z dobrze przepuszczalną glebą. Warto wybrać dla niej takie miejsce, gdzie nie będzie zbyt wilgotno oraz wiecznie, a do tego lawenda będzie miała przestrzeń, aby rosnąć swobodnie. Roślina ta bowiem nie lubi nadmiernego zagęszczenia.

Shutterstock

Czym nawozić lawendę? Prosty przepis

Gdy już mamy posadzoną lawendę w odpowiednim podłożu oraz miejscu nasłonecznionym, warto również zadbać o jej regularne nawożenie. Możemy w tym celu wykorzystać zarówno gotowe nawozy, jak również przygotować naturalny nawóz sami.

Nawóz do lawendy można zrobić na przykład ze skorupek jaj. Lawenda lubi podłoże o odczynie zasadowym, które zawiera wapń. Zatem, jeżeli chcemy, żeby nasze krzewy lawendy pięknie rosły, możemy sami zrobić nawóz ze skorupek jaj. W tym celu używamy skorupki po jajkach, które były gotowane w wodzie bez jakichkolwiek przypraw ani dodatków. Skorupki na początku suszymy, a następnie dokładnie rozdrabniamy. W takiej formie mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby.

Nawóz ze skorupek sprawia, że lawenda będzie wyglądać pięknie. Działa bowiem wzmacniająco. Dzięki temu lawenda pięknie kwitnie, a cały krzew wygląda zdrowo. Poza tym wapń zawarty w skorupkach nadaje glebie zasadowy charakter. A to lawenda bardzo lubi.

Wapnowanie gleby wokół lawendy

Aby dostarczyć wapń do podłoża, możemy również skorzystać z gotowego wapna ogrodniczego. Taki zabieg jest polecany nie tylko w celu nawożenia już posadzonych krzaków lawendy. Sprawdzi się również w przypadku, gdy roślinę tę planujemy dopiero posadzić, a gleba, którą dysponujemy ma odczyn kwasowy - w takim lawenda na pewno nie rosłaby dobrze.

Jeżeli chcemy skorzystać z gotowych preparatów do nawożenia lawendy, to warto wybrać takie, które są specjalnie przeznaczone dla tego gatunku rośliny. Skład takiego nawozu będzie zawierał odpowiednie ilości mikro i makroelementów, uwzględniając specyficzne zapotrzebowanie lawendy.